Americký „shutdown“ končí: Demokraté podpořili dočasný rozpočet pro Trumpovu vládu

Opoziční demokraté podpořili návrh na další financování americké federální vlády. V Kongresu to oznámil šéf demokratických senátorů Chuck Schumer. Tvrdé vyjednávání trvalo tři dny. Federální vláda neměla od soboty dostatek peněz na běžný provoz. Z takzvaného „shutdownu“ se republikáni a demokraté obviňují navzájem.

Video Horizont ČT24
video

Senát USA schválil provizorní rozpočet. „Shutdown“ končí

Demokraté svůj souhlas podmiňovali ochranou přistěhovalců, takzvaných „snílků“. Finanční toky budou nyní otevřeny do 8. února. Demokraté očekávají, že do té doby se podaří dojednat s republikány dohodu chránící před deportací přistěhovalce bez práva trvalého pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Vůdce republikánských senátorů Mitch McConnell v pondělí vyjádřil naději, že se podaří dojednat dohodu nejen o programu DACA, který mladé přistěhovalce chrání, ale také o hraniční zdi, vojenském rozpočtu, výdajích na likvidaci živelních pohrom a dalších rozpočtových otázkách.

Bílý dům přivítal, že „demokraté dostali rozum“. Podle mluvčí Sarah Sandersové lze očekávat, že prezident podepíše zákon o dalším financování vlády ještě v pondělí. Mluvčí ale upozornila, že prezident Donald Trump „přistoupí na dlouhodobou dohodu o přistěhovalectví jen a pouze v případě, že bude dobrá pro stát“.

Trump kritizuje demokraty na Twitteru

Bílý dům dal najevo, že o programu DACA hodlá diskutovat až v okamžiku, kdy bude financování vlády obnoveno. Trump se podle médií od pátku neobjevil na veřejnosti a demokratické senátory údajně ani nekontaktoval. Pouze je kritizoval na Twitteru.

Sněmovna reprezentantů sice minulý týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů. Federální vláda se tak úderem páteční půlnoci ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident slavil rok od svého uvedení do úřadu.

Vláda neměla od soboty dostatek peněz na běžný provoz, a musela proto uzavřít část vládních úřadů. Stovky tisíc státních zaměstnanců musely na neplacenou dovolenou. O víkendu pocítili uzavření úřadů hlavně turisté, protože zůstaly zavřené některé přírodní rezervace a muzea spravovaná státem.

Za normálních okolností mělo být financování vlády zajištěno zákonem už na počátku tohoto fiskálního roku, tedy loni v říjnu. Kongresmani se ale nedokázali dohodnout a situaci už třikrát řešili schválením krátkodobého provizoria.

Kompromis zatím v nedohlednu

Bílý dům vinil z krachu jednání demokraty. „Upřednostnili politiku před národní bezpečností, rodinami příslušníků armády, zranitelnými dětmi a schopností naší země sloužit všem Američanům,“ uvedla Trumpova tisková mluvčí Sarah Sandersová.

Schumer vidí naopak chybu na straně republikánů a prezidenta Trumpa, který podle něj nebyl schopen republikány přesvědčit, aby zvedli ruku pro kompromis.

Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu šestnáct dní. Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích.