Senát USA opět odložil hlasování o rozpočtovém provizoriu. Bílý dům mlčí

Americký Senát opět odložil, tentokráte na pondělní poledne (18:00 SEČ), hlasování o případné dohodě o dočasném rozpočtu pro federální vládu, která nemá od soboty dostatek peněz na běžný provoz. Důvodem odkladu jsou pokračující neshody mezi republikány a demokraty ohledně imigrace a výdajů. Prezident Donald Trump, podle agentury AFP „neviditelný“ již od začátku víkendu, dosud na tuto zprávu nereagoval.

Bílý dům
Zdroj: Reuters Autor: Yuri Gripas

Původně se očekávalo, že senátoři budou hlasovat hodinu po nedělní půlnoci místního času (tedy v sedm ráno středoevropského času), aby dočasný rozpočet pro období do 8. února schválili ještě před začátkem pracovního týdne. Nicméně dohody o návrhu se dosud nepodařilo dosáhnout.

„Stále jsme nedospěli k dohodě přijatelné pro obě strany,“ uvedl šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v neděli pozdě večer místního času oznámil, že další jednání budou pokračovat v pondělí.

Sněmovna reprezentantů sice minulý týden nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů do 16. února schválila, v Senátu však opatření narazilo na odpor demokratů, jejichž hlasy republikáni potřebují. Federální vláda se tak úderem páteční půlnoci ocitla bez peněz, a to v den, kdy prezident Trump slavil rok od svého uvedení do úřadu.

Vláda nemá od soboty dostatek peněz na běžný provoz, a musela proto uzavřít část vládních úřadů. Stovkám tisícům státních zaměstnanců hrozí, že budou muset nastoupit na neplacenou dovolenou. Naposledy podobná situace nastala v říjnu 2013, kdy byla vláda bez peněz na financování běžného provozu šestnáct dní. 

Podobné rozpočtové krize v minulosti americké ekonomice žádnou větší trvalou újmu sice nezpůsobily, mohou ale vyvolat znepokojení na finančních trzích. 

Neshody ohledně snílků

Hlavní příčinou sporu je osud přistěhovalců, tzv. snílků, kteří do země přišli bez dokladů jako děti. Demokraté schválení dočasného rozpočtu podmiňují jejich ochranou, což republikáni nechtějí připustit bez souhlasu demokratů se zdí na hranicích s Mexikem a dalšími výdaji na bezpečnost.

O víkendu pocítili uzavření úřadů hlavně turisté, protože zůstaly zavřené některé přírodní rezervace a muzea spravovaná státem. Po víkendu dopady pocítí zřejmě většina obyvatel. Ochromen může být odvoz odpadků nebo výuka na státních školách.