Maďarská vláda se ptá v anketě na "Sorosův plán". Podle kritiků ale žádný neexistuje

Nahrávám video
Maďarská vláda připravila anketu o Sorosovi, podle kritiků jde o propagandu
Zdroj: ČT24

Maďarská vláda zesiluje tažení proti miliardáři Georgi Sorosovi. Právě on figuruje v národní anketě, v níž kabinet premiéra Viktora Orbána zjišťuje názory lidí na to, co označuje za Sorosův plán. Vláda tvrdí, že se americký miliardář snaží spolu s unijními politiky do Evropy přivést miliony migrantů a různě je zvýhodňovat. Podle kritiků se vláda ptá na něco, co podle nich neexistuje a je pouhou propagandou.

Premiér Viktor Orbán věří, že jeho úhlavní nepřítel George Soros zosnoval s přispěním Bruselu a svých neziskových organizací plán na zničení Maďarska a Evropy. „Budeme chránit naše hranice, zabráníme tomu, aby se Sorosův plán naplnil, a v téhle bitvě nakonec zvítězíme,“ říká Orbán.

Vládní dotazník se Maďarů ptá na postoj k různým Sorosovým výrokům vstřícným k migraci. Zda souhlasí s tím, aby se do Evropy dostal milion běženců ročně, aby je země musely přijímat a platit jim dávky. Nebo jestli souhlasí s tím, aby se trestaly ty státy, které budou proti.

„Nenazýval bych to plánem obsaženým v jednom dokumentu. Je to jako s britskou ústavou, neexistuje jediný dokument s názvem britská ústava, ale různé kusy, které můžeme dát dohromady, a pak tvrdit, že existuje,“ domnívá se politolog Sándor Gallai z Korvínovy univerzity v Budapešti.

Novinář Benjamin Novak má dotazník za pamflet, který účelně vytrhává tvrzení z kontextu a vytváří konspirace. Státem placená kampaň podle něj jen děsí a z premiéra dělá národního spasitele.

„Vláda se vlastně snaží ovládnout to, o čem veřejnost mluví. Místo toho, aby se mluvilo o zdravotnictví, vzdělávání, korupci či masivním odchodu lidí ze země, tak každý mluví o Sorosově plánu,“ uvádí žurnalista.

Orbánovo tažení proti Sorosovi trvá už několik měsíců. Premiér prosadil zákon ohrožující prestižní Středoevropskou univerzitu, kterou americký finančník založil a platí. Další sporná novela pak mířila proti nevládním organizacím. Brusel proto s Maďarskem zahájil řízení kvůli porušování zásad právního státu.

Současná anketa, která Evropskou komisi zmiňuje jako Sorosův nástroj, zatím vyvolala jen hrstku reakcí. „Je šokující, že všechny maďarské domácnosti dál dostávají od Orbána tuto populistickou propagandu proti migrantům a proti Sorosovi,“ napsal na Twitteru belgický expremiér a šéf liberální frakce v europarlamentu Guy Verhofstadt. 

Kritika od unijních politiků ale s Viktorem Orbánem ještě nikdy nepohnula. Stejně jako jarní protivládní demonstrace, které navíc před létem z ulic zmizely.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Americký prezident Donald Trump nařídil po dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na své sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě. Teherán však taková jednání podle agentury Fars popřel.
12:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina zaútočila na ropný terminál v ruském Primorsku

Ukrajinský generální štáb v pondělí informoval, že ukrajinská armáda zaútočila na ropný terminál v ruském přístavu Primorsk v Leningradské oblasti v Baltském moři a také na ropnou rafinerii ve městě Ufa v Baškortostánu. Agentura Reuters ráno napsala, že ruské baltské přístavy Primorsk a Usť-Luga čelily útoku dronů. Podle agentury jde o největší ruské exportní trhy ropy, které po útocích přestaly surovinu vyvážet. Rusko v noci znovu udeřilo na Ukrajině.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda uvedla, že zahájila rozsáhlou vlnu úderů na infrastrukturu v Teheránu, píše stanice Al-Džazíra. V centrální části a také v okolí íránské metropole se ozývaly silné exploze a obyvatelé hlásili výpadky proudu. Izraelská armáda také zaútočila na město Karadž západně od Teheránu. Izraelsko-americké vzdušné útoky zabily v pondělí šest lidí ve městě Tabríz na severozápadě země, uvedla agentura Fars. Írán v reakci útočil na země v regionu.
07:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ve slovinských volbách zvítězilo liberální hnutí premiéra Goloba. Vláda ale ztratila většinu

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Svoboda po sečtení 99,85 procenta hlasů získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda tak ztratila většinu. Podle agentury DPA tak země stojí před obtížným sestavením kabinetu.
00:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Íránu se šíří houbový patogen odolávající léčbě. Zkoumá ho vědkyně z Prahy

V Íránu existují místa, odkud se šíří houbové patogeny, které napadají i lidi. A proti některých druhům přestávají fungovat standardní léčiva. Vzhledem k turistice a migraci existuje riziko, že se rozšíří i do Evropy – a právě na tyto scénáře se připravují včasným výzkumem čeští vědci, popsala v rozhovoru mikrobioložka Adéla Wennrich.
před 2 hhodinami

V Londýně hořely čtyři sanitky. Policie to vyšetřuje jako antisemitský trestný čin

Jako trestný čin s antisemitským pozadím vyšetřuje britská policie požár čtyř sanitek, které patřily židovské dobrovolnické zdravotnické organizaci Hatzolah, napsal server BBC News. Policie podle něj pátrá po třech podezřelých. Britský premiér Keir Starmer v návaznosti na žhářský útok zdůraznil, že antisemitismus do společnosti nepatří.
09:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na newyorském letišti se srazilo letadlo s hasičským vozem. Zemřeli dva piloti

Na newyorském letišti LaGuardia se v pondělí ráno SEČ srazilo letadlo společnosti Air Canada s hasičským vozem. O život přitom přišli pilot a druhý pilot a přes čtyřicet dalších lidí utrpělo zranění. Informaci přinesl web NBC News, podle něhož bylo na palubě letadla 72 cestujících a čtyři členové posádky.
08:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Slovensko zavedlo dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavedlo dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu třiceti dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
01:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...