Maďarský parlament schválil sporný zákon o zahraničních školách. V Budapešti se protestuje

Maďarský parlament schválil kontroverzní novelu zákona omezující působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU), kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Proti novele už v neděli demonstrovaly tisíce lidí v hlavním městě Budapešti. V úterý večer vytvořily tisíce demonstrantů na obranu CEU kolem školy lidský řetěz.

Video Události, komentáře
video

Zpravodaj ČT Mathé: CEU už naznačila, že skončí

Pro novelu zvedlo ruku 123 poslanců, proti jich bylo 38 a stejný počet zákonodárců se hlasování zdržel. Hlasování krátce přerušil nezávislý poslanec spuštěním sirény na protest proti zákonu, uvedl Reuters.

K protestu u budovy CEU vyzývala facebooková skupina Svobodu pro vzdělávání, napsala agentura DPA. Řečníci na akci podle agentury APA požádali prezidenta Jánose Ádera, aby změny zákona vetoval. Proti novele už v neděli demonstrovaly tisíce maďarských a zahraničních studentů, profesorů a dalších lidí. Zákon by podle nich mohl univerzitu donutit k odchodu z Maďarska.

Rektor CEU Michael Ignatieff řekl, že škola se obrátí na Ádera s prosbou, aby novou legislativu přehodnotil. Podle CEU je v rozporu s maďarskou ústavou, uvedla agentura AP.

Video Zprávy
video

Maďarský parlament schválil zákon, který omezuje působení zahraničních univerzit v Maďarsku

Maďarské ministerstvo zahraničí si na středu předvolalo zástupce velvyslanectví USA a Německa. Novelu totiž kritizovalo americké ministerstvo zahraničí i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Podle resortu ale změny směřují pouze k tomu, aby všechny univerzity dodržovaly platná pravidla.

Orbán tvrdí, že se chce dohodnout

Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu.

Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země – v případě CEU tedy Spojené státy – podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu. Orbán v pondělí ujistil, že je ochoten s USA jednat o budoucnosti CEU, která má čas do února příštího roku, aby se nové úpravě přizpůsobila.

„Pro CEU je tento zákon likvidační.“

Lukáš Mathé

zpravodaj ČT

CEU podpořili i laureáti Nobelovy ceny

Maďarský premiér je otevřeným kritikem liberálních občanských organizací, které založil Soros. Opakovaně také Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku.

Minulý pátek Orbán prohlásil, že CEU, na které nyní studuje kolem 1400 studentů, porušovala předpisy při udělování diplomů. Univerzita to odmítá.

Podporu CEU vyjádřili maďarští vědci a výukové organizace, a také více než 500 předních mezinárodních akademických pracovníků, včetně 17 laureátů Nobelovy ceny. Výhrady k nové legislativě vyjádřilo také americké ministerstvo zahraničí.

Čeští akademici označují zákon za diskriminační

Proti novele, „která má znemožnit působení zahraničních akademiků a vědců v Maďarsku a která bude mít za následek faktický zánik nejlepší maďarské univerzity, Středoevropské univerzity v Budapešti“, se v otevřeném dopise adresovaném Orbánovi vyslovili zástupci českých vzdělávacích a kulturních institucí.

„Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí,“ stojí v dopise, pod nímž jsou podepsáni například děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Středoevropská univerzita v Budapešti
Zdroj: CEU

Vídeň nabízí CEU azyl

Vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová CEU nabídla, aby se usídlila v rakouské metropoli. „Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně,“ řekla politička ze strany Zelených v rozhovoru, který v úterý zveřejnil rakouský deník Kurier. Její spolupracovníci už prý jsou s CEU v kontaktu.

Středoevropská univerzita byla založena v roce 1991 a původně sídlila v Praze i v Budapešti. Z české metropole však odešla kvůli sporům s tehdejší vládou Václava Klause a přesunula se právě do Budapešti.