Evropský soud: Rusko má odškodnit bratry Navalné. Proces nebyl spravedlivý, ale ani politický

Evropský soud pro lidská práva nařídil Rusku, aby vyplatilo opozičníkovi Alexeji Navalnému a jeho bratru Olegovi přibližně 76 000 eur (asi dva miliony korun) jako úhradu soudních nákladů a odškodnění za porušení práva na spravedlivý proces při odsouzení za údajné zpronevěry v ruské pobočce francouzské kosmetické firmy Yves Rocher.

Soud zároveň neshledal ruský proces politickým, našel v něm však procesní pochybení, uvedla agentura Interfax.

Ruské ministerstvo spravedlnosti i tak vyjádřilo s verdiktem nespokojenost a nevyloučilo, že se během tříměsíční lhůty odvolá. Podle Moskvy k žádným pochybením během soudu nedošlo. Rozsudek tak ještě není pravomocný. 

Advokáti bratří Navalných se naopak na základě rozhodnutí štrasburského soudu hodlají domáhat přehodnocení celého případu a propuštění Olega Navalného na svobodu.

Moskevský soud v prosinci 2014 za zpronevěru odsoudil bratry shodně k 3,5 letům: Alexeje podmíněně, Olega nepodmíněně. Tyto tresty ponechal ruský odvolací soud v platnosti.

Alexej Navalnyj byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu také za údajné zpronevěry u ruské firmy Kirovles. Ačkoliv štrasburský soud loni vyhověl Navalného žalobě i v tomto případě a přiznal mu odškodnění, ruský soud jej v opakovaném procesu znovu odsoudil ke stejnému trestu.

Opozičník považuje všechny procesy a tresty za vykonstruované – tvrdí, že se ho tak snaží Kreml umlčet. Kvůli vyměřenému trestu se podle úřadů nesmí v březnu 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Navalnyj podle předsedkyně ústřední volební komise Elly Pamfilovové bude moci kandidovat až po roce 2028. „Má ještě celý život před sebou,“ dodala. I přesto opozičník vede volebí kampaň.

Potřetí byl Navalnyj odsouzen letos v září, a to na 20 dní za mřížemi za výzvy k nepovoleným shromážděním.  

Navalnyj se narodil v roce 1976. Vystudoval práva v Moskvě. Má ženu a dvě děti. Jeho politická kariéra nabrala na obrátkách poté, co v roce 2008 začal psát blog o korupci a dalších údajných nekalých praktikách v některých velkých státem kontrolovaných ruských podnicích.

Prostřednictvím blogu na webových stránkách LiveJournal pravidelně útočil na Putina a jeho spojence.

Jednou z jeho taktik bylo stát se menšinovým akcionářem velkých ropných společností, působit v bankách a na ministerstvech a klást nepříjemné otázky ohledně děr ve státních financích, připomíná BBC. Tvrdí, že to nejlepší, co by Západ mohl udělat pro spravedlnost v Rusku, je zakročit proti praní špinavých peněz.

Navalnyj se považuje za demokrata a nacionalistu. Je členem Pokrokové strany. Na přelomu let 2011 a 2012 patřil k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty tím, že získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo. Pak byl ale pravomocně odsouzen.

Navalnyj ukázal v souvislosti s vraždou Němcova na Putina
Zdroj: ČTK/AP/Pavel Golovkin