Navalnyj nemůže podle volební komise kandidovat na prezidenta. On to však nevzdává

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj nemůže kandidovat v prezidentských volbách, protože byl pravomocně odsouzen. Potvrdila to ústřední volební komise. Navalnyj na to ovšem odmítá brát zřetel a dál chce pokračovat v předvolební kampani. Stávající šéf státu Vladimir Putin dosud oficiálně neoznámil, zda se bude ucházet o další šestiletý mandát. Rusové budou volit hlavu státu příští rok v březnu.

Alexej Navalnyj
Zdroj: REUTERS Autor: Maxim Shemetov

Podle právního rozboru ústřední volební komise „Navalnyj nemá pasivní volební právo“, tedy nemůže být zvolen prezidentem, ani právo sbírat peníze od občanů, ani utrácet je na „volební kampaň“, ani vytvářet své „volební štáby“, uvedla agentura Regnum.

Navalnyj byl v únoru odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu v procesu okolo údajného okradení lesnického podniku Kirovles. V květnu verdikt potvrdil odvolací soud. Rozsudek je tak pravomocný, což Navalnému podle ruských zákonů brání kandidovat na prezidenta ve volbách v březnu 2018.

Opozičník chce jít k evropskému soudu 

Navalného obhájce nicméně avizoval, že opět napadne rozhodnutí ruské justice u Evropského soudu pro lidská práva, který už jednou dal Navalnému za pravdu. Advokát připomněl, že ruský soud v opakovaném procesu znovu nepřipustil svědky a znalce obhajoby.

Navalnyj, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře Vladimira Putina. Verdikt podle něj dokazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

V prakticky identickém procesu byl Navalnyj odsouzen již v roce 2013. Ale Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces. V jeho rámci byl opozičník znovu odsouzen.

Agentura Interfax tehdy poznamenala, že Navalnyj si hypoteticky může uchovat šanci kandidovat v prezidentských volbách, pokud dosáhne u štrasburského soudu uznání ruského verdiktu za nezákonný, a tím následně i jeho zrušení, anebo pokud u ruského ústavního soudu dokáže protiústavnost normy, která mu brání zúčastnit se voleb jako kandidát.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Putina. V roce 2013 – ještě než byl pravomocně odsouzen – se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů.