Německý exkancléř Schröder: Moje ambice v Rosněfti SPD nepoškozují

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder si nemyslí, že by jeho ambice stát se členem dozorčí rady ruského ropného koncernu Rosněfť poškozovala obraz německé sociální demokracie (SPD) před nadcházejícími parlamentními volbami. Politik, který byl v letech 1999 až 2004 předsedou SPD, to uvedl v rozhovoru poskytnutém dnešnímu vydání švýcarského listu Blick. Vyslovil se rovněž pro zlepšení vztahů EU s Ruskem.

Video Události
video

Schröder čelí kritice kvůli snaze dostat se do ruského ropného koncernu

„Navzdory vší kritice, kterou považuji za chybnou, budu usilovat o zvolení (do dozorčí rady Rosněfťi),“ uvedl Schröder. Evropská unie na ruský ropný koncern uvalila sankce v souvislosti s anexí ukrajinského poloostrova Krym.

Podle kritiků by mohly ambice Schrödera, který stál v čele německé vlády v letech 1998 až 2005, poškodit před nadcházejícími parlamentními volbami v Německu obraz sociální demokracie. „Je to politická kampaň ve prospěch paní Merkelové. Chtějí jí pomoci prostřednictvím kompromitace mé osoby,“ uvedl 73letý Schröder.

Současný předseda SPD a kandidát na kancléře Martin Schulz na otázku, co si myslí o Schröderově kandidatuře do dozorčí rady Rosněfti, odpověděl: „Já bych to nedělal.“

„Předvolební boj Martina Schulze budu i tak podporovat, pokud to chce,“ reagoval Schröder, podle kterého Němci stojí o korektní vztahy s Ruskem. „Ani zaměstnancům Rosněfti v Německu a odborům by nebylo proti srsti, kdyby byl Němec na tak důležitém místě,“ dodal bývalý politik. Podle švýcarského listu Blick zaměstnává ruský ropný koncern v Německu tisíce lidí. „Chci pomoci zlepšit vztahy mezi EU a Ruskem,“ uvedl dále Schröder.

V oblasti německo-ruských vztahů ocenil v rozhovoru nedávný výrok Christiana Lindnera, předsedy liberální Svobodné demokratické strany (FDP), která má po zářijových volbách šanci vrátit se po čtyřech letech do Spolkového sněmu, aby Německo akceptovalo okupaci Krymu Ruskem za „trvalé provizorium“ a nekomplikovalo trváním na jeho vrácení Ukrajině vzájemné vztahy. „V otázce Krymu se nic nezmění, všechny ostatní otázky by se měly řešit odděleně,“ uvedl exkancléř.

Z Nord Streamu do Nord Streamu 2

Schröder se po těsně prohraných volbách v roce 2005, ve kterých SPD podlehla Křesťanskodemokratické unii (CDU) pod vedením Angely Merkelové, stal předsedou výboru akcionářů konsorcia plynovodu Nordstream, který přivádí surovinu z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který patří ruskému stánímu koncernu Gazprom. Od letošního roku je předsedou dozorčí rady konsorcia plánovaného plynovodu Nord Stream 2. 

Podle ruských médií se volba do dozorčí rady Rosněfti uskuteční 29. září. Podle německého časopisu Der Spiegel půjde však jen o formalitu. Šéf Rosněfti Igor Sečin je považován za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina. Schröder se s Putinem přátelí už od doby svého působení ve vrcholné politice.