Diplomatická roztržka sílí. Berlín zvažuje odvetu za únos vietnamského exmanažera

Z Německa vyhoštěný vietnamský zpravodajec působící na velvyslanectví v Berlíně byl zapleten do únosu, prohlásil šéf diplomacie Sigmar Gabriel. Bývalý manažer vietnamského ropného koncernu a poslanec Trinh Xuan Thanh byl 23. července unesen v centru Berlína za bílého dne, údajně v autě s českou značkou. Únos vyvolal diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Hanojí.

Trinh Xuan Thanh ve vietnamské státní televizi
Zdroj: Reuters

„Neprosili jsme ho, aby odešel, ale požadovali jsme, aby odešel, protože pevně věříme, že je to osoba, která se podílela na únosu,“ řekl o rozvědčíkovi Gabriel, který se v severoněmeckém Wolfsburgu setkal se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.

„Vše podporuje předpoklad, že on - s pomocí vietnamské tajné služby a s využitím své rezidence na vietnamské ambasádě v Německu - unesl osobu, která (v Německu) žádala o azyl,“ dodal Gabriel s tím, že Německo zvažuje proti Vietnamu další neupřesněné kroky.

Německo ve středu vyzvalo nejmenovaného zástupce vietnamské zpravodajské služby působícího na vietnamském velvyslanectví v Berlíně, aby do 48 hodin opustil zemi. Únos německé ministerstvo zahraničí označilo za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva.

Thanhův německý právník Victor Pfaff řekl, že svědkové popsali, jak ozbrojení muži 23. července násilím natlačili muže a ženu do automobilu s českou poznávací značkou před hotelem Sheraton v berlínské čtvrti Tiergarten. Jednapadesátiletý Thanh v tomto západoberlínském hotelu pobýval.

Podle nepotvrzených zpráv německých médií byl Thanh převezen do Vietnamu přes „východní zemi“, přičemž akce byla prezentována jako lékařský transport. Případ kromě berlínských úřadů vyšetřuje i česká policie. Vietnamská policie tvrdí, že byl někdejší komunistický funkcionář a manažer v pondělí večer zatčen ve své vlasti. Úřadům se podle Hanoje sám vydal.

Thanh je vietnamskými úřady podezírán, že jako šéf dceřiné firmy státního ropného koncernu PetroVietnam zavinil ztrátu kolem 125 milionů eur (téměř 3,4 miliardy korun). Vietnam se u německých úřadů domáhal jeho vydání, zatímco Thanh v Německu žádal o azyl. Podle Pfaffa hrozí jeho klientovi ve vlasti možná i trest smrti.

Ve Vietnamu se Thanh stal terčem pozornosti v polovině roku 2016, když se ukázalo, že má luxusní automobil značky Lexus s vládní poznávací značkou. To vzbudilo nevoli v zemi, kde se očekává, že představitelé státu žijí skromně.

Před rokem byl Thanh zbaven mandátu poslance a později byl vyloučen i z komunistické strany, která v současnosti vede kampaň proti korupci, napsala agentura DPA. Pro Německo je podle Reuters únos zvlášť nepříjemný i proto, že na okraj červencového summitu G20 v Hamburku zástupci obou vlád jednali i o možnosti Thanhova vydání.