Medvěděv: Americké sankce znamenají konec nadějí na zlepšení vztahů

Nebývale ostře reagoval na nové protiruské sankce podepsané prezidentem USA Donaldem Trumpem ruský premiér Dmitrij Medvěděv. Na sociální síti Facebook napsal, že vyhlášení „naprosté obchodní války“ znamená konec nadějí na zlepšení vztahů s USA. Prezident Vladimir Putin přitom ústy svého mluvčího konstatoval, že Trumpův podpis na situaci nic výrazně nemění. Americký prezident se kvůli zákonu ve čtvrtek opřel do Kongresu. 

Video Zprávy ve 12
video

Medvěděv ostře odsoudil nové protiruské sankce Washingtonu

Nový americký sankční zákon omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem, mimo jiné v klíčové energetické oblasti. Dává prezidentovi USA možnost trestat i evropské firmy, které s Moskvou v energetické sféře spolupracují. Sankce před Trumpovým podpisem drtivou většinou hlasů schválily obě komory Kongresu.

Trumpova vláda podle Medvěděva „demonstrovala naprostou bezmoc a poníženě přenechala výkonné pravomoci Kongresu“. Ruský premiér tak komentoval ustanovení sankčního zákona, podle nějž hlava státu nesmí sankce zmírnit ani zrušit bez souhlasu poslanců. Tento fakt podle Medvěděva „mění rozložení sil v politických kruzích USA“.

„Americký establishment Trumpa na hlavu porazil, prezident nemohl zákon nepodepsat,“ konstatoval ve Facebooku ruský premiér. „Nové sankční téma vzniklo především proto, že je další cestou, jak Trumpa umravnit. Následovat budou nové manévry, jejichž cílem je zbavit ho moci. Nesystémový hráč podléhá likvidaci,“ předvídá Medvěděv.

Předseda ruské vlády je přesvědčen, že sankční režim bude trvat desetiletí, nestane-li se zázrak. Vztahy mezi USA a Ruskem budou napříště krajně napjaté bez ohledu na složení Kongresu nebo na osobu prezidenta. Rusko za této situace musí spoléhat hlavně samo na sebe, píše Medvěděv. „Situaci zvládneme,“ uzavírá svůj komentář.

Trump se opřel do Kongresu

Trump zákon o nových sankcích podepsal ve středu, ale s výhradami. V kritice nového balíku protiruských sankcí ve čtvrtek pokračoval. Na Twitteru napsal, že za kritické zhoršení vztahů s Ruskem mohou Američané poděkovat právě poslancům amerického zákonodárného sboru.

„Naše vztahy s Ruskem jsou na rekordně nízké a velmi nebezpečné úrovni. Můžete poděkovat Kongresu, těm samým lidem, kteří nám nemohou poskytnout ani zdravotní péči,“ napsal prezident. Kritiku Senátu a Sněmovny reprezentantů za sankce proti Rusku tak spojil s odkazem na trojí nezdar hlasování o slibované náhradě systému zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Trump už dříve uvedl, že zákon o sankcích podle něj obsahuje protiústavní ustanovení, které omezuje autoritu hlavy státu. Fakticky ho totiž zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu. Podle profesora historie a mezinárodních vztahů Igora Lukeše (Boston University) má Trump v tomto alespoň částečně pravdu.

„Ústava Spojených států naprosto jednoznačně říká, že zahraniční politiku určuje prezident. A tento zákon nejenom uvaluje nové sankce na Rusko, Írán a Severní Koreu, ale zároveň prezidentovi bere pravomoci tyto sankce jakýmkoliv způsobem měnit nebo rušit. A v tomto ohledu to skutečně zasahuje do prezidentových ústavou daných pravomocí,“ uvedl Lukeš.

Šéfové ruské a americké diplomacie Sergej Lavrov a Rex Tillerson se domluvili, že budou o vzájemných vztazích mluvit na okraj schůzky Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Manile.

Video Studio ČT24
video

Komentátor ČRo Dvořák: Medvěděv plní roli fackovacího panáka a k zásadním tématům se obvykle nevyjadřuje

Komentátor ČRo Dvořák: Medvěděv plní roli fackovacího panáka a k zásadním tématům se obvykle nevyjadřuje

Lukeš z Boston University: Trump má částečně pravdu, že zákon o sankcích je protiústavní