Macronománie opadá. Prezidentova popularita klesla o 10 procentních bodů

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona od května, kdy se ujal funkce hlavy státu, klesla o deset procentních bodů. Jeho práci podle průzkumu institutu Ifop zveřejněného v neděli nyní schvaluje 54 procent lidí.

Emmanuel Macron
Zdroj: REUTERS Autor: Christian Hartmann

I přes značný propad je Macronova popularita ve srovnání s většinou jeho předchůdců v tomto období po nástupu k moci na podobné nebo vyšší úrovni. Předchozí prezident François Hollande měl po třech měsících v Elysejském paláci podporu 56 procent respondentů a François Mitterrand (hlavou státu 1981–1995) 48 procent, výjimkou byl Nicolas Sarkozy (2007–2012) s 66 procenty.

Z průzkumu vyplývá, že Francouzi se obávají škrtů a změn, které Macron ohlásil. Mezi státními zaměstnanci klesla podpora prezidenta o 18 procentních bodů a mezi staršími 65 let pak o jedenáct procentních bodů.

Portál Politico poznamenal, že nižší popularita je pro Macrona, který byl v prvních týdnech doslova oslavován, tvrdá srážka s realitou. Propad navíc přišel v době, kdy má prezident za sebou několik významných schůzek se světovými státníky, jako jsou například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.