EU omezila export člunů do Libye, Itálie chce zpřísnit pravidla i pro neziskovky

Členské země Evropské unie se rozhodly omezit možnosti exportu nafukovacích člunů a závěsných motorů pro tyto čluny do Libye. Podle tiskové zprávy Rady EU jde o součást snahy omezit práci skupin, které od libyjských břehů převážejí migranty přes Středozemní moře především do Itálie.

Zákaz se týká také lodí a motorů, které byly pořízeny jinde a jsou přes evropské území do Libye jen převáženy. Dotknout by se naopak neměl civilního obyvatelstva, například rybářů, kteří podobné motory potřebují kvůli své profesi. Rozhodnutí dává členským zemím EU právní důvod zakročit vůči dodávkám podobného zboží, u kterého je podezření, že skončí v rukou gangů obchodníků s lidmi.

„Je to jeden z nástrojů, na němž jsme byli schopni se dohodnout. A bude třeba pokračovat,“ řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zásadním úkolem je podle něj zastavení migrace, přetnutí vazeb mezi pašeráky. „Nelze akceptovat to, že se po evropských zemích potulují lidé, u kterých dobře nevíme, kdo jsou. U nichž nemáme šanci zjistit, jaká je jejich nebezpečnost,“ prohlásil Zaorálek. 

Italové chtějí omezit nevládní organizace zachraňující běžence

Evropská komise také podporuje italský plán, který omezuje práci nevládních organizací, jež se snaží ve Středomoří zachraňovat běžence, uvedl EUObserver. Mluvčí Komise prohlásila, že evropští a italští představitelé jednají o technických detailech kodexu, jímž by se tyto organizace měly do budoucna řídit.

Itálie se podle ní snaží záchranu lidí lépe zorganizovat. „Umírá víc osob, i když máme (v této oblasti) víc lodí než kdy jindy, takže něco není v pořádku,“ podotkla.

Nevládní organizace se budou muset registrovat, odkrýt zdroje financování, podávat určité informace a budou mít přísný zákaz plout do libyjských vod. To by znamenalo, že libyjská pobřežní hlídka odveze zachráněné zpět, místo toho, aby je nevládní organizace vzaly do Itálie.

Na každé lodi by zároveň měli být italští důstojníci. Mluvčí Komise ale zdůraznila, že si nikdo nepřeje, aby organizace chvályhodnou činnost ukončily.

Ministři zahraničí unijních zemí v pondělí v Bruselu prodloužili až do konce příštího roku mandát mise EU, která se snaží libyjské vládě pomoci s ochranou hranic a snižováním kriminality, především na jihu země. Zdůraznili také význam námořní operace EU Sophia, která se s podporou NATO snaží ve Středozemním moři rozbít sítě pašeráků lidí.

Podle Zaorálka je třeba, aby se operace co nejdříve posunula do další etapy. „Je třeba se ze všech sil snažit dostat operaci do fáze, kdy budeme moci pracovat přímo na libyjském pobřeží,“ vysvětlil český ministr. Dosažení tohoto cíle je ovšem komplikované tím, že v Libyi stále chybí jednoznačný partner pro jednání. 

Podle OSN jsou podmínky v detenčních centrech v Libyi otřesné

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi v pondělí při příchodu na jednání ministrů zdůraznil, že z jeho pohledu je především třeba zajistit ochranu těch, kdo prchají před konflikty a ohrožením.

Zároveň je podle něj ale také nutné najít řešení pro ty země, které jsou migrací postižené. Podmínky v detenčních centrech v Libyi jsou podle něj v mnoha případech strašlivé. „Je skutečně nutné zřídit střediska, kde budeme mít přístup k lidem, kteří potřebují naši pomoc,“ podotkl.

Migrace z Libye je v posledních měsících palčivým problémem především pro Itálii, počty z velké části ekonomických migrantů dosahují rekordů. Itálie proto žádá Unii o pomoc.

Ministři vnitra už v červenci diskutovali o bloku nejrůznějších kroků, které v reakci navrhla Evropská komise. Je mezi nimi například dobrovolný kodex pro nevládní organizace, jež na moři migranty zachraňují a přivážejí do italských přístavů.