Trump: Trpělivost s KLDR skončila, Spojené státy budou jednat

Severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci, čas trpělivosti s jadernými a raketovými testy KLDR již skončil. Během páteční schůzky se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem to prohlásil americký prezident Donald Trump. Spojené státy podle něj chystají spolu se svými spojenci řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření.

Video Zprávy
video

Trump: Trpělivost s KLDR skončila

„S Jižní Koreou a Japonskem, stejně jako s partnery po celém světě, úzce spolupracujeme na řadě diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření, abychom naše spojence a naše občany ochránili před hrozbou známou jako Severní Korea,“ řekl Trump v Růžové zahradě Bílého domu na společné tiskové konferenci s jihokorejským prezidentem.

Vztahy Washingtonu a Pchjongjangu, které jsou napjaté kvůli rostoucímu počtu zkoušek balistických raket z posledních měsíců, ještě více vyhrotila smrt studenta Otto Warmbiera. Ten byl do USA začátkem června převezen ze severokorejského vězení v kómatu. Trump prohlásil, že „celý svět byl svědkem“ toho, co severokorejský režim s Warmbierem provedl.

Trump dřív uvedl, že by se nebránil schůzce se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Po studentově smrti však Bílý dům oznámil, že osobní jednání obou vůdců teď není pravděpodobné.

O chystaných krocích proti KLDR se Trump podrobněji nevyjádřil.

Jihokorejský prezident po jednání s šéfem Bílého domu prohlásil, že „severokorejské provokace se dočkají rázné reakce“. Soul podle něj chystá zvýšení své obranné kapacity a reformu armády, aby byl schopen efektivnější obrany před severním sousedem.

Liberál Mun ‒ na rozdíl od své konzervativní předchůdkyně v úřadě, sesazené prezidentky Pak Kun-hje ‒ nemá příliš vstřícný přístup k americkému systému protiraketové obrany THAAD, jehož část byla před jeho letošním nástupem v Koreji instalována. Nový prezident začátkem června nařídil zmrazit zprovoznění zbývajících částí štítu, dokud se nevyhodnotí jeho dopad na životní prostředí. Měnit dohodu s USA v této věci však Mun nehodlá.