Trpělivost s KLDR je u konce, prohlásil na korejské hranici viceprezident Pence

Éra „strategické trpělivosti“ se Severní Koreou je u konce, pronesl americký viceprezident Mike Pence během návštěvy demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní Koreou a Severní Koreou, včetně hraničního přechodu Pchanmundžom. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle svých slov jen doufá, že se USA zdrží podobně jednostranných akcí vůči KLDR, jako byl nedávný útok střelami Tomahawk na leteckou základnu vládních sil v Sýrii.

Mike Pence při návštěvě demilitarizované zóny mezi Jižní a Severní Koreou
Zdroj: Reuters Autor: Kim Hong-Ji

„Prezident Trump dal jasně najevo, že trpělivost Spojených států a našich spojenců v této oblasti vypršela a že chceme vidět změnu. Chceme, aby Severní Korea upustila od svého bezohledného vývoje jaderných zbraní, a také jejich neustálé používání a testování balistických raket je nepřijatelné,“ zdůraznil Pence.

V Jižní Koreji Pence odstartoval desetidenní cestu po Asii a Tichomoří. Do Soulu dorazil Pence těsně před tím, než Severní Korea provedla další test zatím neupřesněné rakety. Ten ale skončil neúspěšně. Pokus Pence označil za provokaci.

Čekání na čínské páky

Do Asie zamířil americký viceprezident v době, kdy nový americký prezident Donald Trump přitvrdil postoj vůči KLDR. Šéf Bílého domu novinářům tento týden řekl, že „Severní Korea je problém, o který bude postaráno“.

Opakovaně také řekl, že pokud hlavní severokorejský obchodní partner – Čína – nebude ochoten vyvinout na KLDR dostatečný tlak, pak by USA mohly vzít záležitosti do vlastních rukou.

Pence ale v Koreji vyslovil naději šéfa Bílého domu, že Čína bude využívat svých „mimořádných pák“ na KLDR, aby se Pchjongjang nakonec vzdal svého vojenského úsilí. „Ale éra strategické trpělivosti je u konce,“ řekl Pence.

Japonsko žádá dodržování rezolucí OSN

Japonský premiér Šinzó Abe v reakci na nedělní neúspěšný test rakety vyzval Severní Koreu, aby nepodnikala další „provokativní kroky“, podřídila se rezolucím OSN a upustila od rozvoje jaderných a raketových zbraní.

Japonský premiér Šinzó Abe
Zdroj: ČT24

Abe se tak vyjádřil v rámci projevu v japonském parlamentu. Dodal, že o KLDR bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném summitu na konci tohoto měsíce.