Německo homosexuálům umožní sňatky i adopci dětí, rozhodl Spolkový sněm

Německo umožní párům stejného pohlaví uzavírat manželství a adoptovat děti. Příslušné změny občanského zákoníku schválil Spolkový sněm. V historickém hlasování, jak je v Německu vnímáno, získala legalizace manželství homosexuálů poměrně výraznou většinu. Bez problémů by změna, která má jasnou podporu veřejnosti, měla projít i za týden ve Spolkové radě.

Video Události
video

Události: Historické hlasování uspíšil dotaz diváka talk-show

O návrhu na zavedení manželství pro všechny, jak se mu v Německu říká, se v parlamentu bezvýsledně debatovalo už několik let, tento týden se ale věci daly nečekaně rychle do pohybu. Sociální demokraté se totiž rozhodli, že jeden ze svých dlouhodobých cílů prosadí za pomoci opozice i proti vůli koaliční konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Pro novelu hlasovalo 393 ze 623 přítomných poslanců, včetně 75 zákonodárců konzervativní unie, což je více, než se čekalo. Pro byli i všichni přítomní poslanci za sociální demokracii a opoziční zelené a levici. Výsledek ocenila řada poslanců potleskem ve stoje, někteří dokonce odpalovali barevné konfety.

Legálnost či nelegálnost homosexuální aktivity ve světě
Zdroj: Egualdex.com

Merkelová hlasovala proti, homosexuálové podle ní diskriminaci nečelí

Sociální demokraté a opoziční zelení a levice uvedli, že manželství homosexuálů řadě lidí něco přinese, a nikomu nic nevezme. Lidé, kteří za sebe chtějí převzít zodpovědnost, mají podle nich mít možnost vstoupit do manželství.

Nejčastějším protiargumentem CDU/CSU bylo tvrzení, že manželství je základem rodiny a že homosexuálové už nyní mohou uzavírat registrované partnerství, a nejsou tak diskriminováni. Kancléřka hlasovala proti legalizaci manželství homosexuálů, ale umožnila by jim adoptovat děti.

„Pro mě je manželství, jak je v ústavě, manželstvím muže a ženy, a proto jsem dnes návrh zákona nepodpořila.“

Angela Merkelová

německá kancléřka

Na rozpravu někteří dorazili s duhovými šálami nebo kravatami. Sociální demokrat Johannes Kahrs tvrdě zaútočil na Merkelovou, která podle něj od roku 2005 podporovala diskriminaci homosexuálů. Její vyjádření, v němž v pondělí naznačila změnu svého postoje, označil za trapné a ubohé.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Václav Černohorský k hlasování Spolkového sněmu

Zpravodaj ČT Václav Černohorský k hlasování Spolkového sněmu

Publicista Jaroslav Šonka ke schválení sňatků homosexuálů v Německu

Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU dosud sňatky homosexuálů odmítala, v pondělí uvedla, že by se přikláněla k možnosti, aby poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali „podle svého svědomí“. Toho se chopili koaliční sociální demokraté, podle nichž bylo nutné poslancům takové hlasování co nejdříve umožnit.

Německo se tímto rozhodnutím přidává ke 20 státům, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství. Od roku 2001 mohli homosexuálové ve spolkové republice uzavírat takzvané registrované partnerství. Tuto možnost mají od roku 2006 také v Česku.

Poslední překážku legalizaci sňatků homosexuálů by mohla představovat stížnost k ústavnímu soudu. Tu zvažují i někteří poslanci CDU/CSU. Podle expertů není vyloučeno, že by ústavní soud jako podmínku pro legalizaci manželství osob stejného pohlaví stanovil změnu ústavy. Názory na to, jestli je třeba ústavu měnit, se mezi odborníky zatím dramaticky liší.