Kardinál a hlavní finanční poradce papeže čelí obvinění ze zneužívání dětí

2 minuty
Události: Kardinál Pell čelí obvinění ze zneužívání
Zdroj: ČT24

Australská policie obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella ze sexuálního zneužívání dětí. Toho se bývalý arcibiskup australského Melbourne a Sydney podle úřadů dopustil v 70. letech. Pell vzápětí na prohlásil, že je nevinný a že se vrací do rodné země, aby očistil své jméno.

Podle policie státu Victoria na 76letého Pella, který nyní vede vatikánské ministerstvo hospodářství, podalo stížnost mnoho poškozených. Kardinál má stanout před soudem 18. července. Jedná se o nejvyššího představitele Vatikánu, který kdy čelil nařčení ze sexuálního zneužívání.

Pellovu pověst dlouhodobě poškozovala už obvinění, že postupoval nesprávným způsobem v případech zneužívání dětí jinými duchovními v době, kdy sloužil jako arcibiskup Melbourne a později Sydney. Údajně kněze Geralda Ridsdala, který byl později odsouzen za sexuální zneužití 54 dětí, přesouval z farnosti do farnosti, místo aby se obrátil na policii. Prý se také pokoušel získat mlčení jedné z obětí úplatkem.

Kardinál do Austrálie pojede očistit své jméno

George Pell
Zdroj: Reuters/ Alessandro Bianchi/Reuters

Kardinál na tiskové konferenci řekl, že papež František mu povolil, aby se vrátil do Austrálie a čelil tam obviněním. Dvouleté vyšetřování australských úřadů označil za „pomalé zabíjení“ své osoby v médiích. „Jsem nevinný, ta obvinění jsou falešná. Pohlavní zneužívání je mi odporné,“ zdůraznil Pell.

Mluvčí Vatikánu prohlásil, že papež František přijal zprávu o obvinění Pella „s lítostí“. Kardinálovu rezignaci ale nepožadoval.

Australská policie už vyslýchala Pella ve Vatikánu loni v říjnu. Agentura AP napsala, že není jasné, čeho se nyní vznesená obvinění týkají, ale dodala, že dva muži - teď čtyřicátníci - tvrdí, že jim Pell v 70. letech sahal ve veřejném bazénu na genitálie.

Kardinál Pell je silným zastáncem tradičních katolických hodnot. Hájí konzervativní stanovisko v otázce manželství osob stejného pohlaví i antikoncepce a je pro zachování kněžského celibátu. Do Říma ho papež František povolal v roce 2014 v důsledku skandálů kolem Vatikánské banky.

Pellovo jednání v době, kdy byl v Austrálii arcibiskupem, bylo probíráno během nedávného vyšetřování zneužívání dětí v rámci katolické církve a dalších institucí. Australská komise, která byla vyšetřováním pověřená, přišla tento rok se šokujícím zjištěním, že v minulosti mohlo zneužívat děti až 7 procent tamních kněží

Přes 4400 lidí podle dokumentu uvedlo, že se mezi lety 1980 a 2015 stali obětí zneužití v církevních institucích. Průměrný věk zneužitých dětí byl u dívek 10,5 roku a u chlapců 11,5 roku.

Vatikán od roku 2004 do roku 2014 kvůli sexuálnímu obtěžování dětí ve světě zbavil úřadu 848 římskokatolických kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. 

Vůbec první takovou ucelenou statistiku představil v roce 2013 před jedním z výborů OSN v Ženevě vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Za uvedené roky bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání.

  • Německo – Kněz známý jako Andreas L. se v roce 2012 přiznal k 280 případům sexuálního zneužívání v rozmezí jedné dekády. 
  • Spojené státy americké – Veřejnost pobouřilo zjištění, že se dva bostonští kněží Paul a John Shanley Geoghan dopouštěli týrání.
  • Belgie – Biskup Roger Vangheluwe odstoupil v dubnu 2010 poté, co připustil, že pohlavně zneužíval chlapce.
  • Itálie – Katolická církev v Itálii v roce 2010 přiznala, že za více než 10 let bylo kvůli sexuálnímu zneužívání nahlášeno 100 kněží.
  • Irsko – Podle zprávy z roku 2009 bylo sexuální a psychické týrání běžné v katolíky vedených průmyslových školách a dětských domovech po většinu 20. století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 1 hhodinou

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
15:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
18:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 12 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 12 hhodinami
Načítání...