Zveřejněná statistika je výsledkem čtyřleté práce státní komise, která vyšetřovala dosud známé případy sexuálního zneužití v církevních školách a dalších institucích. Podle médií jde o první podobnou statistiku v zemi.
Přes 4400 lidí podle dokumentu uvedlo, že se mezi lety 1980 a 2015 stali obětí zneužití v církevních institucích. Průměrný věk zneužitých dětí byl u dívek 10,5 roku a u chlapců 11,5 roku.
„Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná,“ komentoval nejnovější statistiku Francis Sullivan, předseda rady katolické církve, která má tato vyšetřování na starosti. Dodal, že údaje odráží masivní selhání církve.
„Obvinění nikdy nebyla vyšetřena. Kněží a další členové církevních institucí byli přemístěni a na jejich nových pracovištích nebyl o podezřeních nikdo informován.“
Gail Furness
Jedním z nich byl i nynější vatikánský prefekt George Pell, který jako arcibiskup v Melbourne a později Sydney nevyslyšel podobná volání. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že i on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.
Pro katolickou církev jde tak o další ze série podobných skandálů. Papež František už loni rozhodl, že biskupy, kteří budou byť jen krýt takové případy, má církev bez milosti odvolávat. Nová praxe umožňuje Vatikánu začít vyšetřovat biskupa, který bude důvodně podezřelý, že byl v otázce řešení nedbalý.
V roce 2009 byla zveřejněna první velká zpráva v Irsku, kde vedení církve tamní zneužívání zamlčovalo. Krizi důvěry v církev prohloubily rovněž případy zneužívání dětí a mladistvých kněžími hlášené z Německa, Belgie, Spojených států a dalších zemí.
Vůbec první takovou ucelenou statistiku představil v roce 2013 před jedním z výborů OSN v Ženevě vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Za uvedené roky bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání.