Srbskou vládu poprvé v historii povede žena, nezávislá Brnabičová

Srbský prezident Alexandr Vučič pověřil sestavením nové vlády dosavadní ministryni veřejné správy a místní samosprávy Anu Brnabičovou. Kontroverzní nezávislá politička se tak stane první ženou v čele srbského kabinetu.

Ana Brnabičová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Darko Vojinovic

„Věřím, že Ana Brnabičová má všechny osobní i profesionální kvality. Jsem si jistý, že bude pracovat tvrdě, že projeví respekt k politickým stranám a že společně s dalšími ministry bude pracovat ve prospěch Srbska,“ řekl Vučič. Jmenování nezávislé političky do čela kabinetu označil za „těžké rozhodnutí, které učinil v zájmu Srbska a jeho občanů“.

Brnabičová dříve zaujala média kvůli své sexuální orientaci. Stala se totiž vůbec prvním členem srbské vlády, který se otevřené hlásí k homosexuálnímu zaměření.

Prezidentovo rozhodnutí je překvapivé i kvůli údajným výhradám srbské pravoslavné církve, která má v zemi silnou tradici. Vučič podle srbských médií totiž k názorům patriarchy a dalších pravoslavných hodnostářů většinou přihlíží.

Brnabičová má Srbsko přiblížit členství v EU

Vučič už dříve slíbil, že v rámci snah přiblížit se k členství v EU podpoří práva homosexuálů. Nominace Brnabičové je tak podle agentury AP považovaná za jasný krok země směrem na Západ v době, kdy Rusko ve snaze zachovat si v regionu vliv, vynakládá na zemi silný tlak.

Brnabičová jako ministryně prosadila reformy srbské správy, díky kterým Mezinárodní měnový fond (MMF) poskytl zemi půjčku ve výši 1,2 miliardy eur (přibližně 31 miliard korun). Premiérka by se tak podle prezidenta měla soustředit především na ekonomiku a záležitosti týkající se MMF a Světové banky.

Podle agentury Reuters se také očekává, že Brnabičová zlepší vztahy země s Kosovem, prosadí reformy v oblasti justice a zabezpečí práva menšin. To vše jsou podmínky pro členství v EU. Zároveň ji však čeká nelehký úkol balancování vztahů mezi starými spojenci Ruskem a Čínou a srbským největším obchodním partnerem EU a NATO.

Vučič dále navrhl, že „politické záležitosti“ by měl mít na starosti dosavadní ministr zahraničí Ivica Dačić.

Ačkoliv je post srbského prezidenta do značné míry spíše reprezentativní, Vučič podle agentury Reuters bude schopen ovládat vládu přes Srbskou pokrokovou stranu, která má vládní většinu. Analytici proto tvrdí, že nový premiér bude pouhou prezidentovou loutkou.