Překvapení v britských volbách. Konzervativci nebudou mít v Dolní sněmovně absolutní většinu

Po sečtení drtivé většiny volebních okrsků jsou ve Velké Británii ve vedení konzervativci premiérky Theresy Mayové, ale s ne příliš velkým náskokem před labouristy Jeremyho Corbyna. Podle propočtů už vládní strana nedosáhne na zisk 326 křesel znamenajících absolutní většinu v Dolní sněmovně. Komentátoři hovoří o volebním patu. Corbyn už vyzval Mayovou, aby vzhledem k chabému výsledku podala demisi.

Sčítání hlasů v obvodu Kensington
Zdroj: Reuters

Video Události
video

Události ČT: Trpké vítězství pro Mayovou, možné zdržení pro brexit


Už první odhady britských televizních stanic, zveřejněné hned po uzavření volebních místností, naznačily, že kýžený cíl konzervativců, tedy dosáhnout silného mandátu k vyjednání tzv. tvrdého brexitu, nebude naplněn. Za zcela katastrofální – z pohledu konzervativců – označil exit polls exministr financí George Osborne.

„Mayová přišla o křesla, ztratila hlasy, podporu a sebevědomí. Myslím, že to je dostatek na to, aby rezignovala a uvolnila cestu vládě, která bude skutečným zástupcem lidu naší země.“

Jeremy Corbyn

předseda Labour Party

Výsledek znamenající ztrátu absolutní většiny je debaklem pro premiérku Mayovou a její pozice v čele Konzervativní strany je výrazně ohrožena. Navíc podle mínění analytiků nemá v takovém případě mandát k vyjednání dohody s EU.

Výsledky voleb jsou pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku, napsala agentura Reuters. K odchodu premiérky vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by měla i podle mnohých konzervativců.

„Další skotské referendum o nezávislosti je mrtvé.“

Ruth Davidsonová

šéfka skotských konzervativců, kteří v této části Spojeného království výrazně posílili

Neúspěch i pro SNP 

Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová označila volby za pohromu pro Mayovou, která se tak ocitla ve velmi obtížném postavení. Sturgeonové Skotská národní strana, prosazující druhé skotské referendum o nezávislosti, však také zaostala za očekáváním a poměrně jasně ztratila oproti předloňským volbám. „Důležitým faktorem byla nejistota kolem brexitu i skotského referenda,“ přiznala Sturgeonová. Řada čelných politiků SNP přišla o poslanecký mandát včetně bývalého vůdce strany Alexe Salmonda nebo současného místopředsedy Anguse Robertsona.

video Události, komentáře: Pat po britských volbách
Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Pat po britských volbách

V průběhu noci začaly odhady výsledků z exit polls, které si nechaly společně zpracovat televize BBC, ITV a Skynews, nabývat reálnějších obrysů. Podle komentátorky BBC Laury Kuenssbergové dokonce sami ministři kabinetu současné premiérky Mayové přiznali, že konzervativci odhady z exit polls s největší pravděpodobností nepřekonají.

video Analytik: Corbyn byl v kampani autentičtější než Mayová
Video Mimořádné pořady ČT24 - Britské parlamentní volby 2017
video

Analytik: Corbyn byl v kampani autentičtější než Mayová

„Je to pokračování neklidu a nepředvídatelnosti,“ dodal bývalý stínový ministr financí za labouristy Ed Balls. A současný stínový ministr John McDonnell upozornil, že očekává, že pozici Mayové v čele Konzervativní strany bude atakovat stávající šéf britské diplomacie Boris Johnson. 

Média za kanálem La Manche spekulují rovněž o ministryni vnitra Amber Ruddové jako o budoucí vůdkyni konzervativců.

Koalice toryů a unionistů?

„Za nejpravděpodobnější scénář považuji setrvání Mayové v čele toryů i v čele britské vlády. Ale hodně bych se divil tomu, kdyby ta vláda vydržela celé volební období,“ připojil svůj postřeh Martin Kovář z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Kabinet konzervativců však najisto bude potřebovat koaličního partnera. Těmi zatím odmítají být liberální demokraté, zato severoirští unionisté jsou spolupráci nakloněni. „Náhle jsme se stali velmi důležitými. Zřejmě budeme jednat s konzervativci o nejlepších zájmech pro Spojené království,“ potvrdil Jeffrey Donaldson z Demokratické unionistické strany (DUP).

Dojde ke zpoždění brexitu?

Experti interpretují výsledek britských voleb i skrze jejich potenciál ovlivnit průběh vyjednávání o odchodu země z Evropské unie. Podle ekonoma Malcolma Barra ze společnosti JPMorgan lze v nadcházejících týdnech a měsících očekávát zpozdění celého procesu. 

„Varianta silového brexitu je nyní nemyslitelná,“ prohlásil europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).  „Theresa Mayová chtěla silnější mandát pro brexit a je zjevné, že ho nedostala,“ dodal Petr Ježek, v Evropském parlamentu působící jako nestraník za hnutí ANO. 

Analytici z mezinárodní banky Citi dokonce očekávají v průběhu pátečního dne rezignaci premiérky Mayové. Podle jejich názoru parlament bez jednobarevné většiny učiní pravděpodobnou variantu tzv. soft brexitu (za této konstelace Británie zůstane uvnitř Evropského vnitřního trhu) a více než doposud bude reálnější i alternativa chaotického brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU bez jakékoliv dohody.

Britské volby do Dolní sněmovny parlamentu
Zdroj: ČT24