Orbánovo tažení proti Sorosovi. Maďarsko chystá zpřísnění pravidel pro působení zahraničních škol

Maďarská vláda chystá změny zákona o vysokých školách, které zpřísní pravidla působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Nová úprava je podle kritiků diskriminační a míří hlavně proti aktivitám organizací založených americkým filantropem maďarského původu Georgem Sorosem. Ten bývá považován za oponenta premiéra Viktora Orbána. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Boj o Středoevropskou univerzitu v Maďarsku si Soros bere osobně

Novelou maďarského vysokoškolského zákona se cítí být ohrožena zejména Středoevropská univerzita (CEU) v Budapešti. Podnikatel a milionář Soros ji založil v roce 1991 s úmyslem podpořit přechod regionu od komunistických diktatur k demokracii.

Školu, kterou navštěvují studenti z desítek zemí, absolvovala řada politiků, akademiků i čelných činitelů v oblasti kultury.

Podle listu The Guardian jsou představitelé CEU přesvědčení, že chystané úpravy právního předpisu jsou namířené přímo proti jejich instituci. Poukazují přitom na to, že tyto změny univerzitě znemožní pokračovat ve své činnosti v Budapešti.

28 univerzit působí v Maďarsku podle úřadů nezákonně 

Maďarská vláda tvrdí, že přísnější zákon je nezbytný. Úřady totiž podle ní při kontrole aktivit vysokoškolských vzdělávacích institucí zjistily, že 28 univerzit spojených se zahraničím působí v zemi nezákonně.

List The Guardian napsal, že k nim kromě CEU patří i britské školy jako Oxford Brookes University, edinburghská Napier University či CECOS London College, ale i podobné instituce z USA, Německa nebo Francie. 

Návrh úprav, který vláda předložila parlamentu v úterý, podle agentury AP obsahuje některé nové požadavky. Je jím například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Nová pravidla, pokud by je poslanci schválili, by také mohla přinutit Středoevropskou univerzitu ke změně názvu a profesoři ze zemí mimo EU by přišli o výjimku z povinnosti žádat o povolení k práci v Maďarsku.

Maďarská vláda prý činnost CEU podporuje a chce, aby v zemi zůstala

Státní tajemník pro vzdělávání László Palkovics ale podle AP ve středu ujistil, že maďarská vláda činnost CEU podporuje, že nechce, aby tato škola Maďarsko opustila. Dále řekl, že kabinet podpoří dvoustrannou dohodu s USA o tom, že je potřeba, aby Středoevropská univerzita ve své práci pokračovala.

Premiér Orbán opakovaně Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku. Letos v únoru mu dokonce vyčetl, že je spoluodpovědný za migrační krizi, protože financuje skupiny, které pomáhají uprchlíkům a prosazují vstřícnou migrační politiku. 

Organizace, jež má na mysli, Orbán sice nejmenoval, už dříve ale zástupci jeho strany Fidesz ostře útočili na místní pobočky Transparency International, Helsinského výboru či Maďarské unie občanských svobod.