Maďarsko hodlá zdvojit plot na hranici se Srbskem

Maďarská vláda se rozhodla postavit druhou řadu oplocení, které nechala loni vybudovat na hranicích se Srbskem kvůli ilegální migraci. Informoval o tom šéf úřadu vlády János Lázár.

Stráž u plotu na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: Reuters

Kabinet premiéra Viktora Orbána dává od začátku roku najevo, že letos očekává možné opakování mohutného přívalu uprchlíků a migrantů z roku 2015.

Předloni přes Maďarsko přešly za lepším životem v západní Evropě statisíce lidí hlavně ze Sýrie, ale i z Afghánistánu, Pákistánu a dalších asijských zemí.

Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people
Na začátku loňského roku se migrační vlna na takzvané balkánské cestě zastavila hlavně díky přísnějším opatřením na hranicích Makedonie a dalších států, přes jejichž území tato trasa procházela.

Budapešť migrantům přístup do země výrazně ztížila už předtím, na podzim 2015, když nechala vybudovat bariéry na hranicích se Srbskem a s Chorvatskem. Zpřísnila rovněž právní předpisy týkající se ilegálního překročení hranic a azylové politiky státu.

Šéf úřadu vlády Lázár už před 14 dny informoval o záměru zdvojit plot na jižní hranici a také znovu omezit svobodu pohybu migrantů v době rozhodování o jejich žádosti o udělení azylu.

Kromě toho Orbánův bezpečnostní poradce György Bakondi minulý týden řekl, že vláda se rozhodla prodloužit o půl roku, tedy do 7. září, krizový stav související s migrační situací.

Ve čtvrtek Lázár zopakoval obavy kabinetu, že letos by mohl do Maďarska znovu dorazit „významný počet ilegálních migrantů“. Sdělil také, že vláda poskytne z rozpočtu ministerstvu vnitra na vybudování druhé linie hraničního plotu 38 miliard forintů (přes 3,3 miliardy korun).

Lázár zároveň řekl, že vláda plánuje vybudovat ubytovací kapacity u hranic pro 400 migrantů. V úmyslu má i přesunout do zařízení v příhraničí na 600 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní umístěni v otevřených či uzavřených táborech uvnitř Maďarska.