Trump na ústupu? Chceme konstruktivní vztahy, píše do Pekingu

Nový šéf Bílého domu Donald Trump mírní svou rétoriku vůči Číně. V dopise adresovaném čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi uvedl, že doufá v „konstruktivní vztahy“ mezi Washingtonem a Pekingem. Trump opakovaně odsoudil čínské obchodní praktiky a zpochybnil politiku jedné Číny. S čínským prezidentem doteď nemluvil. Podle Pekingu je ale spolupráce obou zemí „jedinou možností“.

Video Studio ČT24
video

Odborník: Trumpův dopis? Standardní diplomatický postup

Americký prezident poděkoval „prezidentu Siovi za blahopřejný list, který mu Si poslal u příležitosti jeho inaugurace, a také přeje čínskému lidu šťastný Svátek lampionů a úspěšný rok kohouta“, sdělil mluvčí Bílého domu.

„Prezident Trump rovněž uvedl, že se těší, že bude spolupracovat s prezidentem Siem na rozvoji konstruktivních vztahů, které budou ku prospěchu Spojeným státům i Číně,“ informoval mluvčí.

video Americko-čínské obchodní vztahy
Video Studio ČT24
video

Americko-čínské obchodní vztahy

Peking v reakci uvedl, že přikládá čínsko-americkým vztahům velký význam. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang prohlásil, že spolupráce je pro obě země jedinou možností. Na telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga ale Peking zřejmě spěchat nebude.

„Neinterpretoval bych to jako nějaký zásadní obrat, jen jako standardní diplomatický krok. Jednoduše řečeno, americký prezident se musí snažit mít s Čínou konstruktivní vztahy. USA stály na počátku otevírání Číny světu a bylo v zájmu Spojených států, že se reformovala. Postupně se z nich stali rivalové, jejich zájmy jsou ale propojené.“

Richard Turcsányi, spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů

Peking má prý obavy, co se stane, až Trump zavolá

Čínské vedení se obává, že by rozhovor nemusel dopadnout dobře, jako v případě Trumpova telefonátu s australským premiérem Malcolmem Turnbullem, na kterého prý americký prezident křičel a nakonec mu telefon položil.

„Čína potřebuje mít tyto záležitosti pod kontrolou, což v případě nevyzpytatelného Trumpa nelze zajistit,“ citovala agentura Reuters vysoce postaveného západního diplomata.

Sporných témat je přitom mezi Čínou a Trumpem celá řada. V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Jablko sváru? Tchaj-wan i globální oteplování

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Nový šéf Bílého domu přitom v lednu politiku jedné Číny zpochybnil veřejně.

Opakovaně kritizuje i čínské obchodní praktiky. Pohrozil mimo jiné tím, že zvýší clo na čínské zboží a označí Peking za manipulátora s měnou, což by otevřelo prostor pro uvalení sankcí na Čínu. Prezident navíc už dříve uvedl, že globální oteplování je výmysl Číny, která chce poškodit americkou ekonomiku.

A servítky si nebere ani Trumpovo okolí. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že USA by měly zamezit Pekingu v přístupu na ostrovy, které Čína uměle vytvořila u útesů ve sporných vodách Jihočínského moře.