Fillon se sešel s Merkelovou a protiruské sankce označil za nesmyslné

Horký favorit nadcházejících francouzských prezidentských voleb Francois Fillon označil při návštěvě Německa hospodářské sankce proti Rusku za nesmyslné. Po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ale zároveň varoval v souvislosti s nástupem nové Trumpovy administrativy před sblížením Ruska a Spojených států, které by mohly posílit své vztahy za zády a na úkor Evropské unie.

Francois Fillon
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

„Jsem přesvědčen o tom, že ekonomické sankce jsou zcela neúčinné,“ řekl podle agentury Reuters Fillon novinářům po setkání s Merkelovou. „Musíme najít jiný způsob, jak komunikovat,“ upozornil. Merkelová je přitom zastánkyní pokračujících sankcí, a to kvůli ruskému vměšování do konfliktu na východě Ukrajiny. Fillon ovšem dodal, že očekává od Ruska důležité gesto, které by zrušení sankcí umožnilo.

„Nechci, aby Trump jednal s Ruskem na náš úkor. Bylo by to škodlivé pro Evropu, kdyby jednal za našimi zády, což není nepředstavitelné,“ zdůraznil kandidát francouzské tradiční pravice. Průzkumy veřejného mínění mu dávají velkou naději na výhru v jarních volbách.

Nejprve řešení ukrajinské otázky, pak restart ekonomických vztahů s Ruskem

V rozhovoru pro poslední vydání deníků Le Monde a Frankfurter Allgemeine Zeitung Fillon hovořil o znovuvybudování ekonomických vztahů s Ruskem, což ale podle něho předpokládá nejprve vyřešení ukrajinské otázky. Fillon v této souvislosti kritizoval kyjevskou vládu, že „nedělá, co je potřeba k zajištění míru“.

Fillon rovněž řekl, že se s Merkelovou shodl na potřebě nenechat Spojené státy prosazovat své „extrateritoriální“ zákony, které umožnily Washingtonu ukládat evropským firmám - zejména bankám - miliardové pokuty a další tresty za porušování amerických sankcí proti třetím zemím.

„Francouzi a Němci jsou na stejné lodi,“ dodal Fillon s tím, že tato pravidla jsou výhodná pro Spojené státy a jejich bankovní systém, nikoli pro Evropu. Zkritizoval též práci basilejského výboru při Bance pro mezinárodní platební styk (BIS), jenž dohlíží na dodržování globálních bankovních pravidel. Podle něj ani tato organizace nejedná v evropském zájmu.