Trump se stal 45. prezidentem USA. Hodinu po složení slibu už podepisoval zákony

Donald Trump se složením slibu do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse před washingtonským Kapitolem stal 45. americkým prezidentem USA. „Účastníme se snahy znovu vybudovat naši zemi. Společně budeme určovat směřování Ameriky i celého světa na mnoho dalších let,“ uvedl Trump. „Předáváme moc od Washigtonu D.C. a vracíme ji lidu,“ řekl v prvních minutách projevu.

Video Přísaha 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa
video

Amerika od nynějška na prvním místě, řekl Trump v prvním projevu

Zdroj: EBU

Podle Trumpa bude od této chvíle Amerika na prvním místě. Všechna rozhodnutí, která bude vláda přijímat v oblasti obchodu, daní, imigrace či zahraničních vztahů, bude podle Trumpa dělat ve prospěch Američanů a jejich rodin. 

„Budu za vás bojovat, jak jen budu stačit. Nikdy vás nezklamu. Amerika znovu začne vyhrávat. Obnovíme naše sny.“

Donald Trump

americký prezident

Pravidla politiky americké vlády budou jednoduchá: nakupujte u Američanů a najímejte Američany, dodal. Spojené státy podle něj utratily biliony dolarů v zahraničí, zatímco infrastruktura v USA trpěla. Přerozdělování napříč světem navíc připravilo o bohatství střední třídu, dodal. 

„V cestě budou stát překážky, budou obtížná období, ale svou práci dotáhneme do konce.“

Donald Trump

americký prezident

Američanům slíbil, že do země vrátí pracovní místa, která v minulosti firmy přesunuly do zahraničí. Zpět si kromě nich Američané podle něj vezmou i „své hranice“, „svůj blahobyt“ a „své sny“. Amerika začne pod mým vedením „vyhrávat jako nikdy předtím,“ dodal nový prezident.

Video Mimořádné pořady ČT24 - Inaugurace Donalda Trumpa
video

Speciální vysílání ČT24 z Trumpovy inaugurace

Speciální vysílání ČT24 z Trumpovy inaugurace

Speciální vysílání z ceremoniálu po projevu Donalda Trumpa

Kovář: Trump má v rukou karty pro úspěšné prezidentství

„Příliš dlouho politici prosperovali, zatímco pracovních míst ubývalo a továrny krachovaly,“ kritizoval Trump předchozí stav. Toto přehlížení obyčejných Američanů nyní podle něho končí. Obyvatelům země chce prý dát to, co oni sami chtějí – kvalitní školy, bezpečný domov a dobrou práci.

Vymýtíme terorismus, slíbil nový prezident

V prvním prezidentském projevu také slíbil, že spojí svět v boji proti radikálnímu islámu a Amerika terorismus zcela vymaže z povrchu země. Trump, který v kampani hrozil tím, že zakáže muslimům vstup do USA, zároveň řekl, že v zemi pod jeho vedením nebude místo pro předsudky.

V úvodu poděkoval bývalému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi a jeho ženě Michelle za to, jak mu pomohli s předáním úřadu. „Byli úžasní a já jim děkuji,“ uvedl.  

V projevu, který si podle svého týmu z větší části napsal sám, pronesl také několik vizí do vzdálenější budoucnosti: USA prý za jeho vlády pokročí v objevování vesmíru, vyléčí dosud nevyléčitelné nemoci či vyvinou nové technologie. K tématu globálního oteplování a používání „čistých“ energií, na něž má zcela odlišný pohled než jeho předchůdce Barack Obama, se nevyslovil.

Ceremoniál zakončilo požehnání a žádost o boží pomoc z úst duchovních několika církví. V závěru zazněl rozechvělý zpěv americké státní hymny v podání šestnáctileté Jackie Evanchové, vítězky soutěže America's Got Talent, v Česku známé jako reality show Česko Slovensko má talent.

Bývalý prezident Obama po skončení inaugurace opustil slavnost vrtulníkem.

Krátce po hlavní ceremonii už Trump pracoval

Trump po oficiálním převzetí moci podepsal první zákony a prezidentské výnosy. Schválil například výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany a kterou tento týden schválily i obě komory Kongresu.

Oficiálně už také nominoval členy svého kabinetu, aby o nich mohl hlasovat Senát. Trump podepsal rovněž listinu o svém nástupu do funkce a vyhlásil Den patriotismu.

Odpoledne Trump se svou manželkou a nejmladším synem Barronem vyjeli z Kapitolu po Pensylvánské třídě do Bílého domu. Téměř dvoukilometrovou jízdu limuzínou doprovázeli agenti ochranky.

Zhruba v polovině cesty Trump se svou ženou i synem vystoupili a část absolvovali pěšky. Před kolonou pochodovalo několik vojenských souborů ve slavnostních uniformách.

Video Události
video

Události: Průběh inauguračního dne nového amerického prezidenta Donalda Trumpa

Slavnostnímu předání moci přihlížely statisíce lidí

V okolí Kapitolu inauguraci přihlížely statisíce lidí. Během prvního Trumpova prezidentského projevu propukali v jásot.

„Byl to úžasný projev. Řekl správné věci ve správný čas a přesně to, co nyní potřebujeme,“ prohlásil asi šedesátiletý Niel z jižního Marylandu. Nepochybuje o tom, že Trump své sliby dokáže splnit. „Stojí za ním miliony lidí, může se opřít o nás všechny,“ dodal.

Debie Cooková, rovněž z Marylandu, Trumpovu promluvu k národu považuje za báječnou. „Projev byl perfektní, přesně takové činy potřebujeme,“ prohlásila Lorry, která do Washingtonu přijela s kamarádkou Cookovou. „Myslí to skutečně, on nám chce pomoci,“ dodala.

„Byl dobrý,“ řekl o projevu asi třicetiletý Dustin z Marylandu. „Byla tam sice slabší místa, ale říkal správné věci,“ dodal. O naplnění slibů trochu pochybuje. „Byl to hlavně politický projev,“ prohlásil s tím, že při inauguracích jsou taková slova běžná.

Řada lidí i přes pochmurné počasí, kdy po ranním dešti byly trávníky rozmočené a zabahněné, v parku poblíž Kapitolu vytáhla deky a rozložila si občerstvení k pikniku. Dlouhé deštníky byly zakázané. Podle odhozených hromad takových deštníků ale bylo očividné, že lidé se raději rozhodli obětovat ochranu před deštěm, než aby se vzdali účasti na historickém okamžiku předávání moci v Bílém domě.

Na bezpečnost slavnostního aktu dohlíželo 28 tisíc policistů, příslušníků Národní gardy a vojáků. Zvláštní bezpečnostní pásmo zahrnuje osm čtverečních kilometrů v centru metropole.

Povolení k demonstracím, protestním i oslavným, dostalo 30 organizací, k nimž se hlásí přes čtvrt milionu lidí.

Papež vyzval Trumpa k podpoře lidské důstojnosti a svobody

Papež František po ceremoniálu ve Washingtonu vyzval nového amerického prezidenta, aby podporoval lidskou důstojnost a svobodu v celém světě. Upozornil, že „lidská rodina“ je postižena vážnou humanitární krizí, která vyžaduje prozíravou a jednotnou politickou reakci.

„Modlím se, aby vaše rozhodnutí byla řízena bohatými duchovními a etickými hodnotami, které tvoří historii amerického lidu,“ zdůraznil František.

Podle německého vicekancléře Sigmara Gabriela měla Trumpova řeč silné nacionalistické tóny. Je třeba se připravit na „tvrdou jízdu“, řekl. Německo bude muset podle Gabriela, který je také ministrem hospodářství, vytvořit novou hospodářskou strategii zaměřenou na Asii, v případě, že by Trump zahájil s Čínou obchodní válku.