Trumpománie v Rusku: Zpívá se Trumplissimo, lidé kupují rezavé matrjošky

Rusové se těší na Donalda Trumpa. Na nadějích, které do něho mnozí z nich vkládají, především na zlepšení americko-ruských vztahů, by také ráda vydělala řada obchodníků. Trh zaplavily různé výrobky připomínající (alespoň svým názvem) nového šéfa Bílého domu. Při příležitosti jeho inaugurace pořádají v mnoha moskevských barech speciální party, jeho nástupu do funkce věnují ruská státní média obrovskou pozornost. 

Podobizna nového amerického prezidenta na populární matrjošce
Zdroj: Reuters Autor: Sergej Karpuchin

Podle zpravodaje listu Washington Post se ruské sdělovací prostředky předhání ve vychvalování údajných Trumpových podnikatelských úspěchů a obsáhle popisují jeho nóbl životní styl. „Vypadá to velmi emociálně, jako výbuch dětské radosti,“ uvedl k Trumpománii v Rusku šéfredaktor deníku Moscow Times Mikhail Fishman.

Příval pozitivních slov v éteru – na adresu Trumpa – však může mít racionální a promyšlený základ. Prokremelský politický analytik Sergej Markov prohlásil, že pokud Rusko nenabídne Trumpovi pomocnou ruku proti silám, které se prý za mořem šikují, aby ho sesadily, pak dojde k „Trumpokalypse“. „Rusko ho musí podpořit veřejnou kampaní,“ dodal Markov.

Mince i matrjošky

Deník Moskovskij Komsomolec přinesl zprávu o tom, že stovky ruských firem chystají uvést na trh produkty, jejichž název bude odkazovat na Trumpa. Na pultech stánků s turistickými suvenýry už jsou k mání tradiční matrjošky alá Donald Trump. „Je jako matrjoška, kterou otevřete a zjistíte, že má mnoho vrstev,“ citovala agentura Reuters indického návštěvníka Moskvy, kterak se vyjádřil o novopečené hlavě USA.

Společnost Art Grani z čeljabinského regionu připravila ke dni inaugurace památeční minci v ceně 10 tisíc amerických dolarů – na rubu s vyrytou podobiznou nového amerického prezidenta a na líci s portrétem Sochy svobody a nápisem „In Trump We Trust“ (v překladu znamená „Věříme v Trumpa“; jedná se o zjevnou narážku na americké národní motto „In God We Trust“, jež je na dolarových bankovkách).

Trumpův nástup do křesla amerického prezidenta se v centru Moskvy slavil už ve čtvrtek. Při jednom takovém večírku v jazzovém klubu v ulici Starý Arbat zazněla píseň „Trumplissimo America!“, se kterou vystoupil dvaaosmdesátiletý Willi Tokarev, známý interpret, který byl v 70. a 80. letech ruským emigrantem v New Yorku.

United States of Russia?

Četné diskuse o budoucí podobě americko-ruských vztahů po příchodu Trumpovy administrativy se vedou i na sociálních sítích. Velkou vlnu sdílení zaznamenalo video z ohňostroje, který zakončil program čtvrteční předinaugurační slavnosti ve Washingtonu.

V jeho průběhu se totiž na nebi objevila vedle sebe tři písmena, podle mnohých svědků „USR“ místo pravděpodobně zamýšleného „USA“. To vedlo některé uživatele Twitteru k vtipkování na téma, že pod Trumpem se z „United States of America“ stanou „United States of Russia“ nebo že ruští hackeři dokázali zasáhnout i do ohňostroje.