Polský Sejm chce novinářům omezit přístup na jednání. Média protestují

Polská dolní komora Sejm plánuje omezit novinářům vstup na svá jednání. Podle tohoto nařízení by na novinářský balkón měli přístup vždy už jen dva stálí akreditovaní novináři za jedno médium, kteří nebudou smět fotografovat ani natáčet videozáznamy. Média opatření považují za „škodlivé“. Na protest se jich více než dvacítka rozhodla, že po celý pátek nebudou informovat o jednání obou komor polského parlamentu.

Polský Sejm
Zdroj: ČČTK/imago stock&people

Novináři by měli pracovat z nového Mediálního centra, které se bude nacházet mimo budovu, v níž Sejm zasedá. Nebylo by tak už možné pořizovat například záznamy poslanců, jak obcházejí pravidla a hlasují za nepřítomného kolegu, protože k dispozici budou jen oficiální videozáznamy.

Podle poslance vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Arkadiusze Mularczyka nejde o omezení transparentnosti činnosti parlamentu. Opatření má údajně pouze zajistit větší komfort pro práci jak poslancům, tak novinářům. Ti ale mají za to, že jde o záminku, a tvrdí, že návrh je „škodlivý“, „naprosto nesmyslný“, v důsledku ztíží přístup k informacím médiím i občanům a je tedy nedemokratický.

Do pátečního protestu se zapojila dvacítka polských médií včetně velkých deníků Gazeta Wyborcza a Rzeczpospolita a dvou velkých soukromých rádií. Proti návrhu ve čtvrtek také protestovalo před budovou parlamentu několik desítek novinářů.

Předsedům obou komor parlamentu žurnalisté předali dopis se žádostí o jeho stažení. „Politikům pouze umožní snadno se novinářům vyhýbat,“ píše se v listu. Podle mluvčí PiS Beaty Mazurekové ale návrh práva novinářů neomezuje.