Podle aktivistů zasáhly nemocnici v Aleppu barelové bomby

Ruská a syrská letadla pokračovala v útocích na povstalecké pozice v syrském Aleppu. Oznámili to povstalci i syrská organizace ochránců lidských práv (SOHR). Jedna z nevládních organizací oznámila, že nejméně dvě barelové bomby dopadly na největší nemocnici ve východní části města. Francouzský ministr zahraničí považuje útok na nemocnici za válečný zločin a žádá potrestání viníků.

Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS) tvrdí, že na nemocnici M10, která byla bombardována už před třemi dny, znovu dopadly dvě barelové bomby.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Mark Ayrault v prohlášení uvedl, že se útočníci budou za své činy odpovídat. „Jak řekl generální tajemník OSN, tyto útoky jsou válečnými zločiny. Francie se snaží zmobilizovat Radu bezpečnosti OSN,“ uvedl. Od 1. října Radě předsedá Rusko.

Během týdne zemřelo v Aleppu přes tři sta lidí

O Aleppo se intenzivně bojuje od minulého čtvrtka a od té doby tam přišlo podle Světové zdravotnické organizace o život přes 330 lidí. Syrská armáda ohlásila další postup, ale povstalci to popřeli. „Po dalším neúspěšném pokusu o průlom silně bombardují staré město. Přišli o několik lidí a my se držíme,“ řekl abú Hamam z povstalecké skupiny Fajlak aš-Šám.

SOHR hlásí boje ve čtvrti Sulajmána Halabího a podle této organizace, která situaci monitoruje z Británie s pomocí svých informátorů, se o pozice obě strany přetahují.

Civilní obrana ohlásila, že při pátečních bojích přišlo o život 30 lidí a že byly použity zápalné a fosforové bomby, které způsobily požáry.

3 minuty
Nemocnici ve východní části Aleppa zasáhly barelové bomby
Zdroj: ČT24

Rusko a USA se vzájemně obviňují

USA tento týden pohrozily kvůli zintenzivnění syrské a ruské palby v Aleppu ukončením spolupráce s Ruskem v Sýrii. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že tyto útoky znepřehledňují už tak dost chaotickou situaci.

Ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s BBC řekl, že USA nesplnily svůj slib a neoddělily Frontu dobytí Sýrie (bývalou An-Nusru napojenou na Al-Káidu) od umírněných skupin. Toner to ale označil za „absurdní“ obvinění. Řekl, že naopak ruské vojenské operace nahánějí umírněné skupiny do náruče extremistů.

Jako příklad uvedl útok na humanitární konvoj v provincii Aleppo, který USA připisují Rusku. „Tyto umírněné opoziční síly se dostávají pod stále větší tlak režimu a jsou naháněny do náruče (extremistů), musejí s nimi bojovat bok po boku,“ řekl Toner.

Lavrov v rozhovoru řekl, že USA navzdory minulým slibům a závazkům „nejsou schopny nebo ochotny“ oddělit radikály od umírněných. „Máme stále více důvodů věřit, že od samého počátku tu byl plán ušetřit An-Nusru a udržet tyto skupiny pro případ B nebo pro druhé stadium, kdy nadejde doba na změnu režimu,“ řekl Lavrov.

3 minuty
Podle WHO zemřelo za týden v Aleppu přes 300 lidí
Zdroj: ČT24

Kerry chtěl prosadit diplomacii vojenskou silou

Americký ministr zahraničí John Kerry podle audiozáznamu jedné diskuse se syrskými civilisty přiznal, že se mu nepodařilo mezi americkými představiteli prosadit „podporu diplomacie vojenskou silou“. O záznamu informoval list The New York Times.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že USA způsobí „zemětřesení“, pokud sáhnou k vojenské operaci proti syrské armádě. „Intervence proti syrské armádě bude mít hrozné, tektonické důsledky nejenom v Sýrii, ale v celé oblasti,“ řekla. Změna syrského režimu podle ní vytvoří vakuum, které „rychle zaplní teroristé všeho druhu“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dánský ostrov kvůli poškozenému kabelu přišel o elektřinu

Dánský ostrov Bornholm postihl rozsáhlý výpadek elektřiny. Příčinou je poškození podmořského kabelu, píše list Jyllands-Posten. Případ vyšetřuje dánská policie.
před 16 mminutami

EU připravuje podporu Grónsku, chce dál jednat s Washingtonem

Evropská unie (EU) pracuje na balíčku na podporu bezpečnosti v Arktidě, uvedla šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Opatření budou podle ní počítat s masivními investicemi v Grónsku. EU chce na bezpečnosti v regionu i nadále spolupracovat nejen s USA, jejichž prezident Donald Trump si dělá na Grónsko nároky, ale také s dalšími státy v oblasti. Sedmadvacítka je podle předsedy Evropské rady Antónia Costy připravena se bránit proti jakémukoli nátlaku.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů rozebrali rok Trumpa v úřadu

V úterý to byl rok od začátku druhého mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za dvanáct měsíců stihl nejen proměnit Bílý dům, když zboural jeho východní křídlo, ale i Ameriku a pravidla globálního řádu. Trumpovo úřadování probrali také hosté v Událostech, komentářích. Předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Ševčík (za SPD) Trumpa považují za mírotvůrce. Oceňují také určité změny v ideologické rovině. Podle exministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) je výsledkem Trumpova roku rozklad světového řádu a systému, člen sněmovního výboru pro bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL) hovoří o „krizi vzájemné důvěry a vztahů“. Debatou provázela Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 4 hhodinami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 5 hhodinami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 7 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 8 hhodinami
Načítání...