V americkém Charlotte byl vyhlášen zákaz nočního vycházení

Už třetí noc demonstrovaly stovky občanů ve městě Charlotte v americkém státě Severní Karolína na protest proti policejnímu násilí proti černochům. Na rozdíl od předchozích dnů se ale tentokráte lidé nedopouštěli násilností. Většina z nich také dodržela noční zákaz vycházení, který vyhlásila starostka Jennifer Robertsová.

Protesty v Charlotte
Zdroj: Reuters Autor: Mike Blake

Podle agentury AP byly demonstrace ze čtvrtka na pátek ve srovnání s předchozími dny relativně poklidné. Dav lidí ve městě se dožadoval zveřejnění policejní nahrávky, na níž je zachyceno zastřelení černocha Keitha Lammonta Scotta. Někteří protestující krátce zablokovali křižovatku u sídla Bank of America a vstupní portál k radnici, k žádnému ničení majetku ale nedocházelo.

Demonstrace sledovaly silné oddíly policie a Národní gardy. Zasáhly slzným plynem a střelbou gumovými projektily v okamžiku, kdy se dav pokusil zablokovat dopravu na přilehlé federální dálnici. O zatýkání či zranění osob zatím nejsou žádné zprávy.

O půlnoci místního času (v šest hodin ráno středoevropského času), kdy začal platit zákaz vycházení, se podle AP většina demonstrantů rozešla do domovů. Policie se nesnažila zatýkat ty, kteří zůstali v ulicích, podle velitele zásahu to neudělá, dokud nedojde k násilnostem.

Video Studio 6
video

Na demonstranty v Charlotte dohlíží policie a oddíly Národní gardy

Protesty v Charlotte propukly poté, co třiačtyřicetiletého černocha Scotta zastřelil policista, rovněž černoch. První demonstrace se konala už v noci na středu a zraněno při ní bylo 16 policistů. V noci na čtvrtek bylo zraněno dalších devět lidí.

Někteří demonstranti zákaz vycházení ignorovali

Podle Robertsové platí zákaz vycházení od půlnoci do šesté hodiny ranní. Zrušen bude až po odvolání mimořádného stavu nebo zvláštním výnosem radnice. Podle AFP nicméně demonstranti nové nařízení ignorovali.

Za Scottovu smrt je zodpovědný černošský policista Brentley Vinson, který byl už postaven mimo službu. Spolu s kolegy se pokoušel Scotta zatknout. Policisté se podle výpovědí cítili být ozbrojeným mužem ohroženi, proto po něm začali střílet. Podle některých svědků ale Scott držel knihu, nikoliv zbraň.

Policie má k dispozici nahrávku, která zachycuje Scottovu smrt. Šéf policie v Charlotte Kerr Putney však nepředpokládá zveřejnění záznamu, které demonstranti vyžadují. Mohlo by to prý ohrozit vyšetřování incidentu.