Trump je podle své ženy Melanie správným a potřebným vzorem pro americkou mládež

Donald Trump je tím nejlepším kandidátem na prezidenta Spojených států. Na republikánském sjezdu v Clevelandu to prohlásila Trumpova manželka Melania. Ve svém projevu také zdůraznila, že její muž představuje ten správný a potřebný vzor pro mládež a že zastupuje nejen bohaté Američany, ale i ty chudé, stejně tak bělochy či černochy nebo křesťany, židy a muslimy.

Manželé Trumpovi na republikánském sjezdu v Clevelandu
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

„Pokud hledáte někoho, kdo za vás bude bojovat, tak on je tím pravým. Nikdy a za žádných okolností se nevzdá,“ prohlásila Melania na adresu svého muže jako možného budoucího prezidenta. Trump, který se na pódiu nečekaně objevil, ačkoli má projev naplánován až na čtvrtek, krátkým proslovem uvedl svou ženu k řečnickému pultu. Realitní magnát Melanii delegátům sjezdu představil jako budoucí první dámu.

Trumpová, která se narodila ve Slovinsku v době, kdy bylo součástí Jugoslávie, vylíčila svůj životní příběh. Obzvláště pak zdůraznila získání amerického občanství, což je podle ní pocta, které není na světě rovno. „Velmi miluji Ameriku, stejně jako můj muž,“ řekla.

„Donald je báječný vůdce, který nyní bude pracovat pro vás,“ řekla s tím, že Trump jako prezident nikdy nikoho nenechá v potížích. Jako první dáma se chce věnovat těm nejpotřebnějším, především dětem a ženám. Zavázala se, že jejím cílem bude zajistit všem dětem v USA bezpečí a přístup ke vzdělání.

Okopírovala Trumpová osm let starý projev Michelle Obamové?

Projev Trumpové byl očekáván s napětím, neboť sice svého manžela během jeho prezidentské kampaně opakovaně podpořila, nikdy však nevystoupila na takto zásadní události.

Objevily se ale i výhrady. V projevu prý byly dvě pasáže, které byly téměř slovo od slova totožné s řečí nynější americké první dámy Michelle Obamové z roku 2008. Manželka Baracka Obamy tehdy promluvila na nominačním sjezdu Demokratické strany, který jejího muže vyslal do boje o Bílý dům. Identické pasáže se týkaly vztahů Melanie Trumpové k rodičům a jejích zkušeností jako matky.

„Trump je člověk s velkým srdcem, který miluje lidi, všechny lidi - odshora až dolů, do středu až po okraj.“

Rudy Giuliani

bývalý starosta New Yorku

Opozice proti Trumpovi nedokázala ovlivnit schvalování pravidel konventu

Frakce republikánů nespokojená s očekávanou nominací Trumpa jako oficiálního stranického kandidáta na prezidenta Spojených států nedokázala na pondělním úvodním dnu sjezdu prosadit pravidla konventu tak, aby cestu kontroverzního realitního magnáta ke kandidátství zkomplikovala.

Opozice vůči Trumpovi chtěla o pravidlech konventu hlasovat jmenovitě. Za tímto účelem se jí podařilo sestavit petici se souhlasem delegátů devíti států USA, což bylo o dva více, než bylo třeba. Později ale tři státy podpisy odvolaly, takže místo jmenovitého hlasování se pravidla schvalovala aklamací, tedy hlasitým projevem souhlasu.

Video Události
video

Pozornost hlavní hvězdě sjezdu nečekaně „ukradl“ jiný projev

Pozornost hlavní hvězdě sjezdu nečekaně „ukradl“ jiný projev

Trump překvapil krátkým vystoupením hned na začátek konventu

Zpravodaj ČT: Úvodní dění na sjezdu bylo nečekaně zajímavé

Protitrumpovské křídlo se následně skandováním dožadovalo jmenovitého hlasování, brzy je ale straničtí loajalisté a Trumpovi příznivci překřičeli. „USA, USA,“ vykřikoval tábor podporující Trumpa.

Část nespokojenců nakonec v reakci na neúspěch opustila sál, další se zase zapřísáhli, že Trumpovi v prezidentské kampani nepomohou. Delegát Gary Emineth, někdejší předseda republikánů v Severní Dakotě, ohlásil, že se nebude podílet na oslovování dárců.