Korida ve Španělsku si vyžádala první oběť od roku 1992

V býčí aréně ve španělském městě Teruel podlehl těžkým zraněním hrudníku slavný toreador Víctor Barrio poté, co ho zvíře nabralo na rohy. Jde o první oběť od roku 1992. Dva těžce zraněné si navíc vyžádal běh s býky v ulicích Pamplony.

Video Události
video

Během španělské koridy zemřel toreador

Celý souboj z arény v aragonském městě Teruel přenášela živě televize. Na záběrech je vidět, jak býk vyhodil toreadora do vzduchu, pak ho bodl rohem do hrudníku a prudce s ním smýkal. Záchranáři ho okamžitě odnesli na ošetřovnu, ale už mu nedokázali pomoci. Býk mu probodl srdce.

V Teruelu tak místo oslav přišel smutek. Podle deníku El País jde o první úmrtí toreadora během koridy od začátku 90. let minulého století. Býkovi, který devětadvacetiletého Barria zabil, jsou čtyři roky, váží 529 kilo a dostal jméno Lorenzo.

Soustrast rodině zesnulého toreadora vyjádřil mimo jiné španělský premiér Mariano Rajoy. „Upřímnou soustrast rodině a přátelům Víctora Barria. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal Rajoy na Twitteru.

 

Souboj s býkem v aréně, takzvaná korida, má ve Španělsku dlouhou tradici. V poslední letech se ale hovoří o soumraku tohoto fenoménu, který kritizují zejména ochránci zvířat. Jiní, včetně premiéra Rajoye, ho uznávají jako součást národní tradice.

V sobotu zemřel po napadení býkem také muž v jihošpanělském městečku Pedreguer, který se účastnil tradičního pouličního běhu s býky. Také jeho nabral býk na rohy a vážně mu poranil hrudník a břicho.

Tento týden se navíc ve Španělsku v rámci oslav svátku svatého Fermína konají pouliční běhy s býky, v severošpanělské Pamploně při nich byla zraněna více než desítka osob.

Popularita býčích zápasů klesá 

Ročně se ve Španělsku uskuteční na dva tisíce býčích zápasů. Zájem domácího publika o býčí zápasy ale dlouhodobě klesá a Katalánsko a Kanárské ostrovy už koridu zakázaly. Proti býčím tradicím vůbec nejhlasitěji brojí ochránci zvířat. Ve Španělsku mají i vlastní stranu, která volby od voleb získává víc hlasů.

Historie koridy sahá do doby bronzové, kdy například už krétská mládež měřila síly s býky. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova (Ibery) byl takový souboj náboženským rituálem, ale Římané už z něj udělali show.

Moderní korida s dnešními pravidly má kořeny ve Španělsku v 18. století, kdy toreadora z řad šlechty nahradil muž z lidu, který býkovi už čelil bez koně. Tehdy se také začaly stavět speciální arény pro koridu a chovat zvláštní plemena býků.

V minulém století zemřelo podle deníku El País ve Španělsku 134 lidí po zranění býkem, z toho 33 toreadorů.