Dánští policisté poprvé migrantům zabavili cennosti

Dánská policie vůbec poprvé zabavila migrantům jejich cennosti. Učinila tak podle zpřísněného azylového zákona, který vstoupil v platnost před pěti měsíci. Pětice Íránců, která byla zatčena s falešnými pasy na letišti v Kodani, měla u sebe v přepočtu téměř půl milionu Kč.

Kontroly totožnosti v Dánsku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Bjorn Lindgren/TT

Policejní mluvčí Per Fiig uvedl, že policie objevila v úterý na kodaňském letišti u dvou mužů a tří žen íránské národnosti dolary a eura v celkové hodnotě 129 600 dánských korun (470 tisíc Kč). Migranti, kterým je mezi 26 a 35 roky a kteří cestovali s padělanými pasy, okamžitě požádali o azyl, dodal Fiig.

Nový zákon o konfiskaci majetku, který vyvolal kritiky ze strany obhájců lidských práv, umožňuje dánským úřadům odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad 10 tisíc dánských korun (36 tisíc Kč) v rámci spoluúčasti na financování péče.

Cílem zákona, který umožňuje zabavovat cennosti běžencům, je nejen pomoc při financování jejich pobytu v zemi, ale také snaha snížit zájem uprchlíků o Dánsko. V zemi totiž loni požádalo o azyl 21 300 lidí. Dánsko tak v přepočtu na počet obyvatel patří k evropským zemím, kam míří nejvíce běženců.

Podle zákona si migranti přicházející do Dánska mohou ponechat kromě 10 tisíc dánských korun také všechny věci, k nimž mají zvláštní citový vztah: snubní a zásnubní prsteny, rodinné portréty či vyznamenání. Odpůrci toto opatření považují za ponižující a přirovnávají ho k zabavování židovského majetku za druhé světové války.