Za podíl na vraždě 170 tisíc lidí poslal soud bývalého dozorce z Osvětimi do vězení

Německý soud poslal bývalého dozorce z Osvětimi Reinholda Hanninga na pět let do vězení. Čtyřiadevadesátiletého muže, který byl členem jednotek SS, shledal vinným z podílu na vraždě 170 tisíc lidí. Zatím není jasné, zda se některá ze stran proti rozsudku neodvolá. Prokuratura žádala šestiletý trest, obhajoba osvobození.

Bývalý osvětimský dozorce Reinhold Hanning
Zdroj: Reuters

„Byl jste téměř půl druhého roku v Osvětimi, a tím jste podporoval masové vraždění,“ řekla soudkyně Hanningovi při vynesení rozsudku.

Pro přeživší holocaustu, kteří proti němu seděli na lavici svědků přesto proces skončil zklamáním. Leon Schwarzbaum Osvětim přežil. Na rozdíl od 35 svých příbuzných. Od Hanninga chtěl jediné – slyšet jaké to bylo na druhé straně. „Nechci, aby jako stařec skončil ve vězení, ale aby nakonec řekl, co v Osvětimi zažil,“ uvedl Schwarzbaum.

Video Události
video

Přeživší holocaustu chtěli především slyšet svědectví Hanninga, nedočkali se

Hanning ovšem u soudu neřekl téměř nic, co se tehdy dělo tak nijak nepřiblížil. Původně tvrdil, že o vraždění nevěděl. Pak obrátil a vyjádřil lístost nad tím, že přihlížel bezpráví a nic proti tomu neudělal. Udělal to však jen písemně nebo přes své právníky. Sám omluvu nevyslovil, uvedl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Jeho obhájci zdůrazňovali, že neexistují důkazy, že by se obviněný sám zapojil do vraždění. Proto žádali jeho osvobození.

„Samotný fakt, že v určitém časovém úseku někdo působil jako dozorce v Osvětimi z našeho pohledu znamená jeho trestní odpovědnost,“ uvedl Jens Rommel z Centrály pro objasňování zločinů nacismu.

Video Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Hanning u soudu mlčel
video

Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Hanning u soudu mlčel

Hanning sloužil v Osvětimi od ledna 1943 do června 1944 a podle Centrály pro zločiny nacismu se tak podílel na holocaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty. V Osvětimi během druhé světové války zemřelo asi 1,1 milionu lidí, převážně Židů.

Šéf Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder rozsudek nad Hanningem uvítal. „Dostal trest, jaký si zasloužil,“ řekl. Hanning podle něj byl oučástí bezcitné vražedné mašinérie. „Bez aktivní pomoci lidí jako je on by k Osvětimi nemohlo dojít,“ uvedl Lauder.

Koncentrační tábor Osvětim
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Sojka

V Německu se v současnosti konají zřejmě poslední soudní procesy, ve kterých se ze svých činů zodpovídají lidé spojení s nacistickými koncentračními tábory. Loni soud v Lüneburgu odsoudil ke čtyřem letům vězení čtyřiadevadesátiletého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga, a to za napomáhání k vraždě 300 tisíc lidí.

Před soud byl postaven i pětadevadesátiletý příslušník zdravotní služby SS v Osvětimi Hubert Zafke, proces s ním ale kvůli jeho zdravotnímu stavu zatím nezačal. Soud s bývalým dozorcem a členem SS Ernstem Tremmelem, který měl v dubnu začít v hesenském Hanau, byl kvůli úmrtí obžalovaného zastaven.