Amnestie pro politické vězně ve Venezuele podle soudu neplatí

Nejvyšší soud Venezuely zrušil zákon o amnestii pro politické vězně, který přijal parlament, v němž po dlouhé době získala navrch opozice. Na soud se ale minulý týden obrátil socialistický prezident Nicolás Maduro a soud se podle očekávání přiklonil na jeho stranu. Opoziční vůdci označili soud za zaujatý, neboť si do jeho klíčové ústavní sekce Maduro loni nechal zvolit své lidi.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Zdroj: Reuters Autor: Miraflores Palace

Venezuelský soud v rozhodnutí uvedl, že zákon osvobozující politické vězně porušuje ústavní principy, neboť počítá s amnestií pro pachatele takových činů, které nelze amnestovat. Řada lidí byla odsouzena mimo jiné za podněcování k násilným demonstracím. Podobné argumenty používal i prezident Nicolás Maduro, který hned po schválení normy prohlásil, že ji bude vetovat.

Pro opozici, která v loňských volbách získala po šestnácti letech většinu v parlamentu, bylo jednou z priorit propuštění lidí vězněných za své názory. Soud je podle nich zaujatý, protože si Maduro nechal do klíčové ústavní sekce zvolit své lidi.

Politická situace v zemi je nyní zablokovaná a opozice se pomocí pouličních protestů či vypsání referenda snaží docílit předčasného Madurova pádu.

Kritika od lidskoprávních organizací i států

Venezuelu kritizují za věznění desítek občanských vůdců kvůli politickým názorům dlouhodobě i organizace pro lidská práva i některé státy. Například v únoru tak učinilo americké ministerstvo zahraničí, které vyzvalo mimo jiné k propuštění Leopolda Lópeze. Ten byl loni v září odsouzen k téměř 14 letům vězení za „podněcování násilí a protivládní spiknutí“ kvůli demonstracím ze začátku roku 2014.

Tyto protesty opozice, během nichž po střetech s policií zemřelo na 43 lidí, vypukly před dvěma lety kvůli neschopnosti vlády zlepšit dlouholetou katastrofální ekonomickou situaci země, v níž lidé trpí nedostatkem základních potravin i léků. Kvůli těmto demonstracím bylo zatčeno přes tři tisíce lidí, z nichž zhruba polovina byla obviněna, většina z veřejného podněcování k trestným činům, obstrukce veřejných komunikací či spiknutí.

Kromě Lópeze je za mřížemi například i bývalý starosta Caracasu Antonio Ledezma, který byl zatčen loni v únoru a který čelí obvinění, že se snažil svrhnout prezidenta.