Chystá Turecko invazi do Sýrie? Ruská armáda tvrdí, že ano

Ruská armáda má prý „vážné důvody“ se domnívat, že Turecko se připravuje k vojenské intervenci v sousední Sýrii. Své domněnky zdůvodnila množstvím tureckých vojáků a vojenského materiálu rozmístěných na turecko-syrské hranici. Podle Ruska s tím podle všeho souvisí i to, že Ankara zakázala Moskvě vyslat nad Turecko průzkumné letadlo. Turecko se proti tvrzení o chystané invazi ostře ohradilo.

Turecko zřejmě chystá invazi do Sýrie, říká generál Igor Konašenkov
Zdroj: ČT24

„Máme vážné důvody pro podezření, že se Turecko intenzivně připravuje na vojenskou intervenci na území suverénního státu: Sýrie,“ uvedl v prohlášení mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov. Ruská armáda podle něj vidí „stále větší počet příznaků tajných příprav tureckých ozbrojených sil k operaci na syrském území“. Turecko prý soustřeďuje na hranici „typ zařízení, které se používá k zabezpečení rychlého přesunu vojenských kolon se zbraněmi a střelivem ve válečné zóně, stejně jako přesunu a evakuace personálu“. „Pokud si někdo v Ankaře myslí, že zákazem ruského průzkumného letu umožní cokoli zatajit, pak to není profesionál,“ prohlásil generál.

Úřad tureckého premiéra Ahmeta Davutoglua ruské obvinění odmítl. „Rusové se snaží skrýt své zločiny v Sýrii. Prostě odvádějí pozornost od svých útoků na civilisty jako země, která již napadla Sýrii. Turecko má veškeré právo na to, aby přijalo jakékoli opatření k ochraně vlastní bezpečnosti,“ řekl premiérův mluvčí.

Turecko a Rusko jsou spolu se zeměmi EU a s USA signatáři mezinárodní dohody o otevřeném nebi, která předem avizované průzkumné lety mezi jednotlivými státy umožňuje. Cílem je udržovat mezi těmito zeměmi důvěru.

Vztahy mezi Ankarou a Moskvou se prudce zhoršily, když na konci loňského listopadu turecká armáda sestřelila nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Ankara Moskvu obvinila z narušení tureckého vzdušného prostoru, což ale Moskva popřela. Minulý týden Ankara znovu obvinila Rusko, že jeho letadlo narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva reagovala prohlášením, že jde o tureckou propagandu.

Saúdská Arábie je připravena k pozemní operaci v Sýrii - pokud ji povedou USA

K vítězství nad Islámským státem, který ovládá části Sýrie a Iráku, je zapotřebí kombinované letecké a pozemní operace. Saúdská Arábie je připravena se na ní podílet, pokud ji povede koalice vedená Spojenými státy, prohlásil saúdskoarabský brigádní generál Ahmad Asírí.

„Království je připraveno se podílet na jakýchkoliv pozemních operacích v Sýrii, na nichž by se koalice (proti Islámskému státu) dohodla,“ řekl televizi Al-Arabíja generál, který je zároveň mluvčím koalice vedené Saúdskou Arábií, která provádí intervenci v Jemenu.

Saúdská Arábie se účastní koaličních leteckých útoků proti Islámskému státu. Podle Asírího již saúdskoarabské letectvo podniklo více než 190 leteckých misí.