Merkelová přislíbila větší pomoc v boji proti IS: Jen slovy ho neporazíme

Německá kancléřka Angela Merkelová na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích. Hollande v té souvislosti prohlásil, že by Německo vyslalo „velmi dobrý signál“, kdyby se více vložilo do boje proti takzvanému Islámskému státu.

Angela Merkelová a Francois Hollande
Zdroj: Reuters Autor: Philippe Wojazer

Merkelová poznamenala, že IS nelze „porazit slovy“. „Proti Islámskému státu je třeba bojovat vojenskými prostředky,“ řekla Merkelová před pracovní večeří s Hollandem v Elysejském paláci. Takový postup přitom podle ní nevylučuje nezbytný politický proces.

Úkolem Německa je podle Merkelové promyslet, jak lze Francii podpořit. Nenaznačila ale, jak by se to mělo dít v Sýrii, kde Francie usiluje o vytvoření široké mezinárodní koalice proti IS.

Hollande potvrdil, že Francie očekává větší zapojení Německa do boje proti IS v Sýrii a Iráku: „Pokud by Německo mohlo jít dál, byl by to velmi dobrý signál.“ Ani on ale nebyl konkrétnější. Média spekulují o možném nasazení německých průzkumných letounů Tornado, zatímco francouzské letectvo už přes rok podniká nálety na pozice IS v Iráku, a od září také v Sýrii, v rámci koalice v čele s USA.

Hollande ocenil ochotu Německa poslat více vojáků do západoafrického Mali, aby tak uvolnilo část francouzských ozbrojených sil pro boj proti terorismu.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Merkelová jednala s Hollandem o IS i uprchlících

Merkelová je dalším z představitelů světových mocností, s nimiž se Hollande postupně setkává, aby s nimi hovořil především o dalším postupu v boji proti IS. V úterý se v Bílém domě společně s americkým prezidentem Barackem Obamou shodl na nutnosti totálního zničení IS. Ohledně hlubší spolupráce tajných služeb a tvrdšího boje proti islamistům jednal Hollande i s bristkým premiérem Davidem Cameronem.

Bílá růže pro oběti pařížských útoků

Merkelová a Hollande hovořili také o uprchlické krizi, aktuálním zhoršení vztahů mezi Ruskem a Tureckem po sestřelení ruského letounu nebo o nadcházející klimatické konferenci v Paříži.

Hollande řekl, že Evropa musí Turecku pomoci s uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí, aby mohli přebývat blíže své zemi. „Musíme jednat, musíme jednat i na evropské úrovni,“ prohlásil Hollande. Merkelová zdůraznila, že uprchlíci utíkají před stejným terorem, jemuž čelí Evropané.

Oba státníci na pařížském náměstí Republiky rovněž uctili památku obětí teroristických útoků z 13. listopadu.

Hollande a Merkelová uctili památku obětí útoků v Paříži
Zdroj: Reuters
Autor: Etienne Laurent

Francii chce vojensky pomoct všech 27 partnerů z EU

Ochotu všech ostatních členských států EU pomoct Francii při zahraničních operacích v Sýrii a dalších oblastech potvrdil i francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

„Každá z 27 členských zemí (EU) se rozhodla poskytnout Francii podporu, ať už formou přímé podpory v Sýrii, formou nepřímé podpory našim operacím v Levantě (východním Středomoří) nebo formou nepřímé podpory v ostatních oblastech, kde jsou nasazeny francouzské síly,“ prohlásil ministr, aniž by konkretizoval podobu pomoci.

Evropská unie po teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu na žádost Francie poprvé ve své historii aktivovala článek o pomoci unijních zemí napadenému státu EU.