Ruská FSB vypsala odměnu 50 milionů dolarů – pád letadla na Sinaji prý způsobila bomba

Za pád letadla ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem v říjnu může teroristický útok, oznámila ruská tajná služba FSB. V troskách byly nalezeny stopy výbušniny. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva najde osoby odpovědné za pád letadla. FSB dokonce vypsala odměnu 50 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun). Egypt ale tvrdí, že nemá žádné důkazy o trestné činnosti.

Pád ruského airbusu v Egyptě
Zdroj: ČTK/ABACA/AA

Egypt posílil bezpečnost na všech letištích v zemi a prohledávají veškerá zavazadla a cestující. „Egypt potvrzuje, že bude plně spolupracovat s ruskou stranou s cílem porazit terorismus,“ uvedla egyptská vláda ve svém prohlášení. Pokud jde ale o příčinu pádu letadla, zatím všechny scénáře jsou údajně ve hře a vyšetřování nedospělo ke konkrétnímu závěru.

„Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt,“ prohlásil předtím na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je.

Video Za pádem ruského airbusu stáli teroristé, potvrdila Moskva
video

Za pádem ruského airbusu stáli teroristé, potvrdila Moskva

Putin: Moskva pachatele dopadne

Prezident už nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. „Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je na jakémkoli místě na zemi a potrestáme je,“ uvedl Putin. FSB také vypsala odměnu ve výši 50 milionů dolarů za informace vedoucí k zadržení pachatelů.

„Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu TNT, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trup letadla rozptýlil na tak velkém prostoru,“ uvedl Alexandr Bortnikov. Dodal, že výbušnina prý byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Komentátor ČRo: Rusové už dlouho věděli, že jde o teroristický útok

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.

Podle komentátora ČRo Plus Libora Dvořáka i ruští odborníci delší dobu věděli, že šlo o teroristický útok: „Důvody, proč to zveřejnili až teď, jsou víceméně politické,“ dodává komentátor.

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.