Zpravodajka ČT nahlédla za oponu diktatury KLDR

Zpravodajka České televize Barbora Šámalová se jako jedna z mála zahraničních novinářů dostala do nitra KLDR. U příležitosti blížících se oslav 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce si mohla prohlédnout nově zbudovaný letištní terminál i „běžný život“ obyvatel Pchjongjangu. Vše pod dohledem místních úřadů.

Severní Korea
Zdroj: Česká televize Autor: Barbora Šámalová

Severokorejský režim si přísně hlídá, jaké informace se země dostanou. Novináře proto na každém kroku provázejí průvodci ovládající jejich rodný jazyk, kteří přísně střeží, co, jak a kde natočí a napíšou.

Redaktorka měla příležitost prohlédnout si zbrusu nový letištní terminál v Pchonjgangu. I přes roky trvající hladomor a chudobu v zemi na letišti nechybí luxusní restaurace a obchody nabízející západní zboží. Užije si ho ale jen hrstka movitějších Severokorejců.

S původním návrhem terminálu přitom nebyl severokorejský vůdce Kim Čong-un spokojen a západní média s odstupem času informovala, že projektant skončil na popravišti.

Pchjongjang potřebuje před oslavami vyzdobit

Na sobotní oslavy se připravují nejen vládní pohlaváři, ale i obyčejní obyvatelé Pchjongjangu. Zametají ulice a natírají omšelé domy. Květinovou výzdobu velkého svátku zastanou Kimčongílie, speciální odrůda pojmenovaná po někdejším vůdci Kim Čong-ilovi.

Komunistický režim využívá různých výročí k demonstraci moci, tentokrát avizoval vypuštění rakety dlouhého doletu se satelitem.