Mnichovské tragédii v roce 1972 šlo zabránit

Berlín – Německo nezabránilo teroristickému útoku při olympijských hrách v Mnichově v roce 1972, třebaže ještě před akcí mělo ministerstvo zahraničí i rozvědka informaci o tom, že atentát hrozí. Několik dní před zahájením her se informace o vážné hrozbě objevila i v italském tisku, píše v posledním čísle německý magazín Der Spiegel.

Ráno 5. září 1972 pronikla osmičlenná palestinská skupina Černé září vyzbrojená samopaly do olympijské vesničky v Mnichově, zavraždila dva Izraelce a dalších devět vzala jako rukojmí. Hrozila, že je zabije, pokud Izrael nepropustí více než 200 palestinských vězňů. Večer se německým úřadům podařilo komando přesvědčit k odletu do Káhiry s rukojmími. Na vojenském letišti ve Fürstenfeldbrucku u Mnichova je však čekali elitní střelci. Při přestřelce a explozi přistavených vrtulníků zahynulo všech devět rukojmích, pět z osmi teroristů, jeden policista a jeden pilot. Postup německých úřadů se stal terčem ostré kritiky. Německá vláda navzdory varování nezavedla preventivní opatření, takže Palestinci se do objektu dostali bez jakékoli bezpečnostní kontroly. Tragické hry skončily 11. září, tedy v den, kdy byl v roce 2001 svět šokován teroristickým útokem na New York.

Der Spiegel také poukázal na to, že vláda po útoku systematicky informaci o předchozím varování tajila. Ministrům prý bylo zasláno memorandum doporučující zdržet se jakékoli kritiky jiných představitelů i vlády samotné a také neposkytovat informace o útoku veřejnosti. Navzdory zprávám, které upozorňovaly na preciznost počínání palestinské skupiny, německý kabinet prý dostal informaci, že je Černé září špatně organizované.

Palestinským teroristům podle předchozích informací týdeníku pomáhal i německý neonacista Willi Pohl. Německá policie to věděla, ale nezasáhla. Vyplývá to z odtajněných a zveřejněných zpráv německé kontrarozvědky. Pohl, který se nyní živí psaním detektivek pod jménem Willy Voss, teď ale tvrdí, že nevěděl, že byl napojen na přípravy na masakr na olympiádě. Od neonacismu se distancuje. Podle Spiegelu pomohl teroristům při shánění zbraní a falešných dokumentů, zejména pasů.

V dějišti blížící se londýnské olympiády budou izraelskou delegaci hlídat i izraelští policisté a agenti. Bulharsko po atentátu na Izraelce přijalo mimořádná opatření týkající se izraelských turistů, kromě jiného se na letištích neohlašují přílety izraelských letadel a izraelské skupiny jsou drženy stranou ostatních cestujících. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli v rozhovoru pro americké televize řekl s naprostou jistotou, že za atentátem v Bulharsku je bez pochyb Írán a jím podporované libanonské radikální hnutí Hizballáh. Připomněl, že týden před atentátem v Burgasu byl na Kypru zatčen muž, který přiznal, že patří k Hizballáhu a že připravoval útok podobný tomu, jaký pak byl v Bulharsku spáchán.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězství v arménských volbách obhájila Pašinjanova strana

Vládnoucí strana Občanská smlouva arménského premiéra Nikola Pašinjana zvítězila v parlamentních volbách, podle Ústřední volební komise získala 49,8 procenta hlasů, napsala agentura Reuters. Směřuje tak ke třetímu volebnímu období. Opoziční Silná Arménie, kterou vede rusko-arménský miliardář Samvel Karapetjan, skončila druhá s 23,2 procenta. V parlamentu zasedne ještě třetí subjekt, u čtvrtého volební komise možná překontroluje hlasy, plyne ze zpráv médií.
07:32Aktualizovánopřed 13 mminutami

Trump rázně vyzval Izrael a Írán k zastavení útoků

V Teheránu se dopoledne ozývaly nové výbuchy, sdělila místní média. Izrael v noci udeřil na vojenské cíle v Íránu. Zasáhl mimo jiné petrochemický komplex na jihozápadě země. Podle íránských médií byla část zařízení poškozena a probíhá evakuace. Izraelská armáda později informovala o dalších raketách vypálených směrem na izraelské území z Íránu a Jemenu. Zatím nejsou hlášeni žádní zranění. Ceny ropy kvůli eskalaci konfliktu prudce rostou.
03:38Aktualizovánopřed 36 mminutami

Zemětřesení na filipínském ostrově má nejméně třicet obětí

Nejméně 32 mrtvých si podle nové bilance vyžádalo silné zemětřesení, které v noci na pondělí SELČ postihlo filipínský ostrov Mindanao. Záchranné operace nadále pokračují a počet obětí může nadále stoupat. Otřesy o síle 7,8 stupně si zároveň vyžádaly více než stovku zraněných, informovala agentura Reuters s odvoláním na filipínské úřady.
05:41Aktualizovánopřed 45 mminutami

Druhé kolo prezidentských voleb v Peru směřuje k těsnému výsledku

Vítěz nedělních prezidentských voleb v Peru bude zřejmě znám až za několik dnů. Po sečtení devadesáti procent volebních okrsků zatím vede pravicová politička Keiko Fujimoriová s 50,5 procenta hlasů před levicovým poslancem Robertem Sánchezem, který má nyní 49,5 procenta. Nicméně jako poslední se obvykle sčítají hlasy z venkovských oblastí, které jsou baštou Sáncheze, napsal v pondělí španělský deník El País.
00:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové útočili na zastávku s lidmi v Oděse, v Záporožské oblasti zabíjeli

Rusové v pondělí opět útočili na ukrajinské oblasti a civilisty. V noci v Záporožské oblasti zabili pět lidí a dalších čtrnáct zranili, sdělil náčelník správy tohoto regionu Ivan Fedorov. Šéf městské vojenské správy Serhij Lysak informoval, že cílem ruského útoku v Oděse ráno byla autobusová zastávka, na které čekali lidé. Tři jsou zranění. Na Rusy okupovaném Krymu nejezdí některé vlaky poté, co v noci dle okupačních úřadů ukrajinské drony zaútočily na expres Moskva–Simferopol.
08:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Letouny NATO v Lotyšsku sestřelily dron letící z Ruska

Do vzdušného prostoru Lotyšska v pondělí dopoledne pronikl dron z Ruska, následně jej sestřelil francouzský stíhací letoun pobaltské mise NATO. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech či Finsku, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině, která se už pátým rokem brání ruské agresi.
10:17Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká demokracie oslaví 250 let. Ale chřadne

Ve Spojených státech vrcholí přípravy na 250. výročí přijetí Deklarace nezávislosti. Na pozadí jubilea dochází k hlubším posunům tamního politického systému. Například letošní zpráva švédského institutu V-Dem uvedla, že úroveň demokracie v USA v minulém roce zažila nejprudší propad v moderních dějinách země. Největší problém je podle autorů reportu systematické oslabování demokratických pojistek. Proto docházejí k závěru: Spojené státy již nespadají mezi liberální demokracie.
před 6 hhodinami

Poláci nakupují zbraně, průkaz má téměř pět milionů lidí

Poláci více nakupují zbraně. Jen loni si o zbrojní průkaz požádalo přes padesát tisíc lidí. Za posledních pět let je nárůst o více než sto procent. Důvodem jsou obavy o vlastní bezpečnost i větší zájem o sportovní střelbu.
před 7 hhodinami
Načítání...