Charlie Hebdo si nedá pokoj. Vydal komiks o životě Mohameda

Paříž - Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo vydal komiks o životě proroka Mohameda, který podle redakce listu vychází z textů muslimských kronikářů. Přes ujišťování listu, že se nejedná o provokaci, se očekávají kritické reakce ze strany některých muslimů. proti komiksu se už ohradil Írán a Turecko.

Francouzský týdeník vyvolal v posledních letech několikrát polemiku, když zveřejnil karikatury Mohameda. V listopadu 2011 po vydání zvláštního čísla nazvaného Charia Hebdo byla redakce týdeníku zapálena a jeho šéfredaktor Stéphane Charbonnier dostával výhrůžky smrtí. Od té doby je pod policejní ochranou.

„Je to životopis povolený islámem, protože ho sestavovali muslimové. Je to kompilace založená na textech, které o Mohamedovi napsali muslimští kronikáři a které byly jen převedeny do obrázků,“ uvedl Charbonnier, publikující pod přezdívkou Charb. Snahou je podle něj přiblížit příběhy o Mohamedovi široké veřejnosti.

Charlie Hebdo zveřejnil karikatury proroka Mohameda
Zdroj: ČT24

Pokud jde o předpokládané kritiky, podle nichž je rouhačské Mohameda zobrazovat, novinář a kreslíř Charb tvrdí, že „to je jen tradice, v koránu se o tom vůbec nikde nepíše“. „Když nechceme Mohameda zesměšňovat, nevidím důvod, proč by se tato kniha nemohla číst stejně jako příběhy o životě Ježíše,“ dodal.

Nejde o karikaturu, ani o satiru, ale o podrobné vyprávění založené na důkladné bibliografii, ujišťoval v předmluvě komiksu nazvaném Život Mohameda také francouzsko-marocký sociolog a spoluautor díla Zineb.

První reakce na sebe nenechaly dlouho čekat

Ještě před zahájením prodeje komiksu se proti němu ostře ohradil Teherán. „Odsuzujeme každou urážku náboženské povahy, zvláště ty ohledně islámského proroka. Požadujeme, aby proti karikaturistům byly zahájeny soudní kroky,“ prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Také politický poradce tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana označil počin týdeníku za chybu. „Ať si lidé z Charlie Hebdo myslí, co chtějí, jedná se o provokaci. Doporučuji muslimům, aby to ignorovali,“ řekl poradce Ibrahim Kalin.  

Francouzská ministryně pro práva žen a mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová dnes odmítla hodnotit novou iniciativu týdeníku. Komiks prý ještě neviděla. Zdůraznila ale, že v podobných případech je nutné se snažit o správnou rovnováhu mezi svobodou slova a respektováním veřejného pořádku „nepřiléváním oleje do ohně“.