Na Příbramsku hoří třídírna odpadů, požár je lokalizovaný, zásah potrvá celou noc

Požár třídírny odpadů v Dolních Hbitech na Příbramsku hasiči zhruba po pěti hodinách od nahlášení lokalizovali, už se nešíří. Dál ale platí nejvyšší stupeň poplachu, který hasiči vyhlásili kolem 18:20. Na místě zasahuje zhruba dvacet hasičských jednotek, nasazeno je celkem 141 hasičů. Ve 22:00 byla vyhlášena lokalizace požáru a hašení pokračuje na třech místech, řekl mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.

Starosta obce Jan Michálek (nezávislý) doporučil obyvatelům, aby nevětrali. Podle mluvčí záchranné služby Moniky Novákové zatím nebyl nikdo zraněn.

„Hoří to na třech místech, které budeme pomalu rozebírat a prohašovat. Poté zvážíme redukci sil a prostředků,“ řekl Sýkora. Hasiči budou zasahovat celou noc. Zatím není jasné, kdy by požár mohli zlikvidovat.

S hašením pomáhal i vrtulník s bambivaky. „Provedl několik shozů a odletěl, jakmile se setmělo,“ doplnil mluvčí. Zásah podle něj komplikuje vysoká teplota a materiál, který hoří. „Plasty hoří velmi rychle, což je důvod, proč se to nepovedlo hned zastavit,“ řekl Sýkora.

„Objížděli jsme obce, které jsou po větru, a kontaktoval jsem starosty dalších obcí, aby lidé nevětrali ani tam. Bojujeme i s pitnou vodou pro hasiče, místní obchod byl vykoupený, poslali jsme pro další zásoby do Příbrami,“ řekl starosta Michálek.

Informaci o požáru dostal Michálek kolem 17:20. Z místa stoupal hustý černý dým. Hasiči tam zřídili pro plynulou dodávku vody čerpací stanoviště.

Záchranná služba byla povolána preventivně kvůli velké teplotě u zásahu. Na místě je i chemická laboratoř Kamenice, která monitoruje koncentrace škodlivých látek.  

Hasiči rozeznávají čtyři poplachové stupně. Nejzávažnější je čtvrtý, který bývá vyhlašován jen při mimořádných situacích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Středočeský kraj

VideoPřed třiceti lety se začal psát konec kladenské Poldi

Před třiceti lety se začal psát definitivní konec kladenské Poldi. Na přelomu února a března 1996 vyvrcholil spor mezi státem a firmou Bohemia Art, která ocelárny zprivatizovala. Podnik vedený Vladimírem Stehlíkem se propadal do stamilionových dluhů, neměl na energie a nezaplatil ani celou kupní cenu. O rok později skončil v konkurzu a tisíce lidí musely hledat novou práci. V roce 2019 soud potvrdil, že Stehlík způsobil ocelárně škodu – místo 117 milionů ale jen necelých 600 tisíc korun.
8. 3. 2026

Požárů elektrokol a elektrokoloběžek přibývá. Pozor na chyby spojené s nabíjením

Počet požárů elektrokol a elektrokoloběžek v Česku roste. Zatímco ještě v roce 2019 hasiči řešili jen tři případy, loni už jich bylo 125. Nejčastější příčinou bývá technická závada spojená s elektrickým zkratem, často při nabíjení.
3. 3. 2026

Škoda Auto otevřela novou halu na baterie za téměř pět miliard korun

Automobilka Škoda Auto otevřela ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi novou halu na montáž bateriových systémů pro elektromobily. Jde o investici za 205 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu 4,97 miliardy korun. Podle firmy se tím stala největším výrobcem bateriových systémů v koncernu Volkswagen, ročně jich vyrobí až 335 tisíc, informovali zástupci společnosti.
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Soud vyhověl návrhu na ukončení léčby Baldy odsouzeného za terorismus

Okresní soud v Mladé Boleslavi vyhověl návrhu na ukončení ochranné psychiatrické léčby Jaromíra Baldy, který byl v roce 2019 odsouzený na čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým činem. Soudce Tomáš Křivský v pátek uvedl, že léčba splnila účel a neexistuje nebezpečí, že by Balda opakoval jednání pro které byl stíhán. Rozhodnutí je pravomocné, všechny strany se vzdaly práva podat stížnost.
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Obleva zvedla hladiny řek na povodňové stupně

Kvůli dešti a tání sněhu platí v pondělí večer na pětadvaceti místech na severu a jihu Čech, na Českomoravské vrchovině a na Moravě první stupeň povodňové aktivity ze tří. Na takzvanou povodňovou bdělost klesla večer řeka Sázava na Vysočině a Svratka v Pardubickém kraji, které odpoledne krátce vystoupaly na druhý stupeň – tedy pohotovost. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
23. 2. 2026Aktualizováno23. 2. 2026

Meteorologové opět rozšířili výstrahu, toky se mohou vzedmout na více místech

Meteorologové rozšířili dřívější varování před vzestupem hladin toků v Česku. Hrozí od nedělního večera hlavně na východě Čech. Mandava ve Varnsdorfu večer překročila první povodňový stupeň a možná stoupne na druhý. Rozvodnit se v noci mají i další toky, ČHMÚ tak znovu rozšířil dřívější výstrahu.
22. 2. 2026Aktualizováno22. 2. 2026

Když brownfieldy ožívají. Špačkův dům na Žďársku zahrne vedle restaurace a sálu i muzeum

Obec Herálec na Žďársku dokončila rozsáhlou rekonstrukci dlouho nevyužívaného Špačkova domu. Historická budova z počátku dvacátého století se proměňuje v nové centrum společenského a kulturního dění s restaurací, muzeem a sálem. Projekt podpořila dotace z programu na regeneraci brownfieldů pro podnikatelské účely.
22. 2. 2026

Hřib nespáchal přestupek v případu odměn v PRE Holding, rozhodl říčanský úřad

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib nepochybil v případu odměn za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). Městský úřad v Říčanech zatím nepravomocně zastavil řízení, žádný přestupek podle něj nebyl prokázán. Informovala o tom mluvčí pražské organizace Pirátů Martina Vacková, následně to potvrdila mluvčí Říčan Helena Vlnařová.
16. 2. 2026
Načítání...