V Kraji Vysočina volí 45 zastupitelů, o hlasy usiluje 16 stran

Kraj Vysočina má 45 zastupitelů, o hlasy voličů se letos na šestnácti kandidátních listinách uchází 641 kandidátů. V kraji jsou zároveň dva obvody, kde se letos volí senátor: Žďár nad Sázavou a Pelhřimov.

Telč, jeho historické jádro a ojedinělý soubor měšťanských domů s malebnými štíty v horní části náměstí Zachariáše z Hradce

Zdroj: pxhere

Krajské volby v roce 2016 vyhrála ČSSD se ziskem 19,37 procenta hlasů a 11 mandátů před ANO, které získalo 17,04 procenta hlasů a devět mandátů. Do zastupitelstva se dále dostaly KDU-ČSL (7 křesel), KSČM (6 křesel), ODS (5 křesel), Starostové pro Vysočinu (4 křesla), Koalice SPD a SPO (3 křesla).

Koalici v radě kraje tvoří ČSSD, ANO, ODS a Starostové a nezávislí (dohromady 29 zastupitelů). Hejtmanem Kraje Vysočina se v tomto volebním období stal Jiří Běhounek, který kandidoval jako nestraník za ČSSD. V této podobě rada funguje doteď.

Senátní volby ve dvou obvodech

Senátory budou letos voliči v Kraji Vysočina vybírat ve dvou obvodech, a to v obvodu 51 Žďár nad Sázavou a 15 Pelhřimov.

Ve Žďáru nad Sázavou je senátorem František Bradáč (KDU-ČSL). Znovu kandidovat nebude, o jeho místo se uchází pět nástupců.

V Pelhřimově je senátorem Milan Štěch (ČSSD), kandiduje i letos, má pět protikandidátů.