Nová koalice v Jihlavě: Do rady se dostalo vítězné hnutí ANO

5 minut
Jihlava obměnila vedení města
Zdroj: ČT24

Na radnici v Jihlavě vznikla nová koalice: ČSSD a lidovci už nebudou spolupracovat se dvěma dosavadními koaličními partnery ODS a Forem Jihlava. V městské radě je nahradilo hnutí ANO,  které před dvěma lety komunální volby vyhrálo, ale skončilo v opozici. Dosavadní koalice se rozpadla počátkem listopadu, kdy byli z rady odvoláni zástupci ODS a Fora. Primátor jejich odvolání zdůvodnil špatným fungováním koalice.

Původní koalice disponovala v zastupitelstvu většinou 21 hlasů z 37, nová koalice má sice o jednoho zastupitele méně, i tak ale udržela většinu. 

Primátorem zůstává sociální demokrat Rudolf Chloupek. ČSSD si v městské radě ponechá čtyři místa a lidovci dvě. Hnutí ANO pak obsadilo v radě pět křesel, včetně dvou náměstků. Těmi jsou Jana Mayerová (doprava, školství, kultura) a Radek Popelka (územní plánování, správa realit).

Nová koaliční smlouva byla podepsána před zasedáním zastupitelstva. „Jsou tam vytyčeny nejzákladnější body, nicméně je to jakési vodítko pro další práci na programovém prohlášení nové rady,“ uvedl primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). Programové prohlášení by mělo být zveřejněno do konce ledna.

Podle koaliční smlouvy by mezi priority vedení města mělo patřit schválení nového územního plánu města a vyřešení rekonstrukce Horáckého zimního stadionu, kde sídlí hokejový klub Dukla Jihlava. Nové vedení na radnici je také připraveno podpořit vznik kamenného hospice v Jihlavě, který by byl prvním takovým zařízením v Kraji Vysočina. 

Odvolaný náměstek mluvil o puči

Problémy ve vedení jihlavské radnice se táhly delší čas. Koaliční smlouvu nepodepsal Miroslav Tomanec z Fora, který přišel do zastupitelstva v červnu po rezignaci Arifa Salichova. Karolína Koubová z Fora na místo radní rezignovala v říjnu.

Prvního listopadu pak byli na návrh primátora odvoláni náměstci Jaroslav Vymazal (ODS) a Milan Kolář (Forum Jihlava) a radní za ODS Vítězslav Schrek a David Beke. „Má to minimálně nádech puče. Já v tom vidím jedině nějaké osobní zájmy, nic jiného v tom nemůže být,“ kritizoval odvolání bývalý náměstek Jaroslav Vymazal (ODS).

Podle primátora Chloupka se ale koalice rozpadla, protože špatně fungovala: „Asi největší problém byl v tom, že i to, co rada projednala a doporučila, tak nakonec zastupitelstvem neprošlo.“ Jihlava např. dodnes nedokázala vyřešit problém s vodovody a kanalizacemi, nemá schválený územní plán a zatím ani neví, jak bude vypadat zimní stadion.

ANO má v Jihlavě osm zastupitelů, stejně jako ČSSD. KSČM drží šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech zastupitelích mají KDU-ČSL a Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou ještě dva členové TOP 09.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 1 hhodinou

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 2 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 5 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 6 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 8 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 11 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 14 hhodinami
Načítání...