TÉMA

Kraj Vysočina

Silný vítr poškodil elektrické vedení, bez proudu ještě večer bylo sedm tisíc domácností

Silný vítr, který v Česku fouká od čtvrtečního odpoledne, přidělal práci zejména hasičům. Ti vyjížděli především k popadaným větvím na silnicích a vyvráceným stromům. Kolem 17:30 bylo v Česku kvůli větru bez elektřiny zhruba 7600 odběratelů. Vítr si zřejmě vyžádal jeden lidský život na Havlíčkobrodsku. V Krkonoších horská služba ohlásila zvýšení lavinového nebezpečí ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály.
22. 12. 2023|

Českou noc osvítila polární záře

V Česku v neděli po setmění byla vidět polární záře. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na části území panovala oblačnost. K pozorování je podle meteorologů kromě malé oblačnosti nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha. Zatímco polární záře jsou v polárních oblastech celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný.
5. 11. 2023Aktualizováno5. 11. 2023, 22:22|

Bouřka lámala v Brně stromy a ničila střechy. Na desítkách míst v Česku padly teplotní rekordy

Na východě země hrozily do půlnoci silné bouřky s přívalovým deštěm a nárazy větru, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Silná bouřka se okolo šesté večer přehnala přes Brno. Vyvracela stromy, zničila několik střech a zastavila vlaky na trati z Brna do Chrlic. Bouře se vytvořila také na Znojemsku. V celém Česku nadále platí výstraha před vysokými teplotami. Ty se v úterý opět vyšplhaly nad 35 stupňů Celsia. Nejtepleji, a to 35,6 stupně, bylo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku. Na desítkách míst padly teplotní rekordy.
22. 8. 2023Aktualizováno23. 8. 2023, 00:00|

Úzká, nebezpečná a zavalená kamiony. Rekonstrukce silnice z Dačic do Slavonic startuje

Začíná rekonstrukce silnice z Dačic do Slavonic na Jindřichohradecku. Místní lidé a řidiči na ni čekali 20 let. Jde o důležitý silniční tah z jižních Čech a Vysočiny do Rakouska. Úzká cesta je přetížená kamionovou dopravou. Stavbaři upraví tamní křižovatku a rozšíří nebezpečný desetikilometrový úsek.
1. 8. 2023|

Hrozí silné bouřky s nárazy větru a kroupami, výjimkou je severozápad

V Česku s výjimkou severních a severozápadních Čech hrozí odpoledne silné bouřky. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro jih Čech a Moravy, Vysočinu a části Olomouckého a Pardubického kraje. V těchto oblastech může bouřku místy provázet vítr o rychlosti až devadesát kilometrů v hodině, přívalové srážky a krupobití, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Večer by měly bouřky od západu postupně slábnout.
21. 7. 2023|

Stavbu úložiště radioaktivního odpadu je potřeba lidem vysvětlit, nikdo to ale neudělal, míní prezident

Stavbu úložiště radioaktivního odpadu je potřeba lidem vysvětlit, ale také kompenzovat, zatím se tak ale nestalo, řekl prezident Petr Pavel po dvoudenní návštěvě jižních Čech. Lokalita Janoch u jihočeského Temelína je jedním ze čtyř zvažovaných míst pro úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Jihočeský kraj podle Pavla zároveň potřebuje větší decentralizaci státní správy. V cestách do regionů bude pokračovat, jako další chce navštívit jižní Moravu.
19. 7. 2023|

Úvěroví klienti Sberbank CZ přešli do České spořitelny. Po roce mohou plně využívat finanční služby

Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ do České spořitelny. Po více než roce mohou tito klienti od května opět v plné míře využívat finanční služby, které jim bude poskytovat spořitelna. Té budou nyní hradit své závazky. Řekla to insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Spořitelna za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy korun.
2. 5. 2023Aktualizováno2. 5. 2023, 12:21|

Tání sněhu může zvednout hladiny, foukat bude v neděli na jihu a západě Česka

V části Vysočiny a Šumavy, v příhraničí od Krkonoš po Jeseníky a na Vsetínsku mohou do nedělního večera kvůli rychlému odtávání sněhu stoupat hladiny vodních toků, ze břehů by se ale vylévat neměly. Silný vítr v nárazech až sedmdesát kilometrů v hodině čeká Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během soboty nadále téměř v celém Česku, v neděli hlavně na západě a jihu území.
18. 2. 2023|

V pátek může sněžit i v nížinách. ČHMÚ zvažuje pro část Česka výstrahu

První výraznější projevy zimy přijdou do Česka v pátek. Zatímco na horách sníh ležel už kolem 10. října, v nížinách se letos objeví první vločky o pět týdnů později. Napadnout by mohlo až deset centimetrů, a proto Český hydrometeorologický ústav zvažuje vydání výstrahy pro Moravu, Slezsko, Vysočinu a Pardubický kraj.
23. 11. 2021|

Oslavy 17. listopadu: Ulice zaplní piety, demonstrace i koncert na počest Václava Havla

Ve středu 17. listopadu uplyne dvaatřicet let od sametové revoluce a dvaaosmdesát let od uzavření vysokých škol nacisty. Po celé zemi se konají pietní shromáždění i kulturní akce. Připomínky historických okamžiků doplní debaty a demonstrace týkající se aktuálních témat, jako jsou občanská práva nebo opatření proti epidemii covidu-19. Na rozdíl od loňska, kdy se kvůli šíření koronaviru konaly akce převážně on-line, budou letos navzdory horšící se epidemii opět v ulicích.
16. 11. 2021|

Olomoučtí úředníci udělili výjimku z emisních limitů elektrárně Chvaletice. Tu první zrušilo ministerstvo

Krajský úřad Olomouckého kraje udělil elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů. Rozhodoval už podruhé, první výjimku totiž ministerstvo životního prostředí zrušilo. Úředníci oproti předchozí žádosti v nové výjimce snížili limit na rtuť z 25 na 23 mikrogramů na metr krychlový a limit na oxidy dusíku ze 195 na 190 mikrogramů na metr krychlový. Zároveň se zkrátila lhůta pro splnění limitů na obě znečišťující látky z osmi na šest let, uvedl mediální zástupce Elektrárny Petr Dušek. Vyjádření zástupců ekologických organizací ČTK zjišťuje.
23. 7. 2021|

Hasičů v obcích zasažených tornádem ubylo, většina území je uklizená

V oblasti zasažené tornádem je od pondělí výrazně méně hasičů než v uplynulých dnech. Vedení hasičského sboru spolu s krizovým štábem o redukci rozhodlo poté, co se podařilo uklidit od sutin a odpadu většinu území poškozených obcí. Škody po tornádu má asi šestnáct set domácností, odhaduje organizace Člověk v tísni. Do postižených obcí směřuje finanční pomoc.
5. 7. 2021Aktualizováno5. 7. 2021, 20:19|

Silné bouřky budou až do pátku, déšť rozvodní řeky na jihozápadě Čech

Silné bouřky s přívalovým deštěm, případně i krupobitím se budou v Česku ojediněle objevovat do pátku. Vzhledem k dosavadním i očekávaným srážkám stoupnou hladiny v jihozápadní polovině Čech. V povodí Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Klabavy a Litavky mohu dosáhnout i druhého povodňového stupně a některé menší toky přechodně i třetího stupně, tedy ohrožení. Hasiči v Jihomoravském kraji měli během středy kvůli bouřkám kolem třiceti výjezdů, převážně na Vyškovsku a Brněnsku, situace se ale již uklidňuje. Klienti pojišťoven také již nahlásili po bouřkách téměř tisíc škod za desítky milionů korun.
23. 6. 2021Aktualizováno23. 6. 2021, 16:58|

V pátek začne testování učitelů na koronavirus, některé kraje si stěžují na nepřipravenost

Už od pátku má začít dobrovolné testování učitelů. Řada krajů ale namítá, že nedostaly jasnou metodiku. Například liberecký region už ví, že do konce týdne s testy nezačne. A Vysočina zase čeká na samotné antigenní sady. Ostatní kraje by měly termín dodržet.
3. 12. 2020|

Novým předsedou Asociace krajů je Martin Kuba z jižních Čech

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili ve středu hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 a 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský.
2. 12. 2020|

Na hory se vrátí mráz a sněžení, nížiny zase uvidí slunce. Bílé Vánoce nejsou moc pravděpodobné

V pátek se začne od severovýchodu pomalu měnit počasí: Zpočátku bude ještě spíš sychravo. Vyskytnout se mohou mrznoucí mlhy, ale také mrznoucí déšť.
27. 11. 2020|

ROZCESTNÍK: Aktuálně platná opatření proti koronaviru v Česku

Opatření proti šíření koronaviru se v Česku průběžně mění. Lišit se mohou v závislosti na krajích, okresech či obcích, rozdílná pravidla platí také pro různé typy provozoven a obchodů. V tomto rozcestníku naleznete odkazy na aktuálně platná nařízení. Jelikož se podmínky v různých regionech mohou měnit, doporučujeme sledovat web ministerstva zdravotnictví a také stránky krajských hygienických stanic.
19. 8. 2020Aktualizováno13. 10. 2020, 08:27|

Na Slovensko Češi můžou, měli by si ale připravit roušky. Povinné jsou téměř všude

Pravidla pro Čechy v posledních dnech zpřísnily například Belgie či Německo. Na Slovensko mohou cestovat stále bez omezení, je ale třeba mít na paměti, že v sousední zemi platí různá opatření, například nošení roušek ve všech vnitřních prostorách či omezení účasti na hromadných akcích. Níže shrnujeme, jaká pravidla na Slovensku momentálně platí.
10. 9. 2020|

Organizátoři hromadných akcí zavádějí přísnější opatření, některé události ruší úplně

Lokální zpřísňování opatření proti šíření koronaviru přineslo zmatek a nejistotu pořadatelům akcí. Na mnoha místech se tak ruší poutě, ale i koncerty. Festivaly, které doposud nebyly zrušeny, snižují své kapacity a přidávají nové sektory.
31. 7. 2020|
Počasí

Česko čeká teplý víkend s bouřkami, už v pátek trápily východ země

Nadcházející víkend se ponese ve znamení vysokých teplot, slunečního svitu, ale také silných bouřek. S těmi musí lidé počítat už v pátek, výstraha Českého hydrometeorologického ústavu varuje kromě bouřek také před možným zvedáním hladin řek - k němu už v pátek došlo v Moravskoslezském kraji. Teploměry v sobotu ukážou až 30 stupňů Celsia, v neděli může být ještě o stupeň tepleji.
26. 6. 2020Aktualizováno26. 6. 2020, 21:20|

Nezaměstnanost se v květnu zvedla na 3,6 procenta. Zlomová čísla budou až za červen

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,6 procenta, potvrdila čísla, která už uvedla ve čtvrteční sněmovní debatě o vládní pomoci  během epidemie koronaviru, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že čísla jsou slušná, ale zřejmě taková nezůstanou, zlomový bude podle ní červen. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapky je navíc v Česku velký rozdíl mezi strukturou nabízených míst a uchazečů o práci. V krizi je třeba se ale přizpůsobit, uvedl. Ministerstvo práce zatím také nebude navrhovat zvýšení podpor v nezaměstnanosti, úpravu částek začne prosazovat, pokud lidí bez práce začne v Česku skokově přibývat.
5. 6. 2020Aktualizováno5. 6. 2020, 20:23|

Pětina českých dětí je zdravotně negramotná, tvrdí studie. Chybí jim pohyb i spánek

Pětina českých dětí mezi 13 a 15 lety je takzvaně zdravotně negramotná. Neorientují se v pokynech lékařů nebo nedokážou vyhodnotit informace o zdraví, které dostanou. Často také netuší, co dělat, aby jejich chování neohrožovalo zdraví jejich nebo lidí okolo. Vyplývá to ze studie HBSC o zdravotním stylu školáků, které se zúčastnilo devět tisíc školáků z 230 škol ze všech krajů Česka. Sběr dat se uskutečnil v roce 2018.
19. 5. 2020|

Meteorologové varují zemědělce před nočními mrazíky, opět hrozí poškození úrody

Ve druhé polovině noci na sobotu budou teploty v části Česka klesat pod nulu, což může vést k poškození vegetace, zejména zeleniny, vinné révy a kvetoucích ovocných stromů. Varování, který vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) se týká většiny Moravy s výjimkou jihu, dále východu Čech a Karlovarského kraje.
15. 5. 2020|

Uvolnění povinnosti nošení roušek podle Hamáčka může být i dřív. Pražský dopravní podnik začne rušit omezení

Roušky by mohly být povinné jen v uzavřených prostorech, venku by je lidé nosili pouze na doporučení, uvedli v televizi CNN Prima News premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Zároveň se oba shodli také na tom, že vláda už pravděpodobně nebude žádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu po 17. květnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek mluvil o tom, že by lidé roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest nemuseli venku nosit od poloviny června. Pražský dopravní podnik začne pomalu posilovat provoz.
10. 5. 2020Aktualizováno10. 5. 2020, 20:40|