Hrozí silné bouřky s nárazy větru a kroupami, výjimkou je severozápad

V Česku s výjimkou severních a severozápadních Čech hrozí odpoledne silné bouřky. Vysoký stupeň nebezpečí platí pro jih Čech a Moravy, Vysočinu a části Olomouckého a Pardubického kraje. V těchto oblastech může bouřku místy provázet vítr o rychlosti až devadesát kilometrů v hodině, přívalové srážky a krupobití, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Večer by měly bouřky od západu postupně slábnout.

První silné bouřky by mohly podle meteorologů vzniknout po poledni na Šumavě, postupovat budou směrem k východu. K večeru bude energie pro tvorbu bouřek od západu postupně ubývat. Menší pravděpodobnost vzniku velmi silných bouří je na východě Česka a také v oblasti západních, středních a východních Čech. Naopak vysoký stupeň rizika platí pro jižní Čechy a oblast Českomoravské vrchoviny, později i pro západní část Moravy, kde meteorologové očekávají i tvorbu supercel.

„Nebezpečné bouřky se v pátek ale nevyskytnou v celé oblasti výstrahy. Ty velmi silné jen na malém území a budou lokální. Přesná lokalizace je ale nemožná,“ upozornili na Twitteru.

Varování meteorologů před velmi silnými bouřkami
Zdroj: ČHMÚ

Supercelární bouře s kroupami

„Supercelární bouře budou doprovázeny zejména silnými nárazy větru o rychlosti padesát až devadesát kilometrů v hodině, kroupami přes dva centimetry v průměru a přívalovými srážkami kolem třiceti milimetrů,“ varuje ČHMÚ. Na pomezí Čech a Moravy může během krátké doby napršet kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční.

Přes očekávané bouřky zůstává pro celé Česko nadále v platnosti výstraha před vznikem požárů. Největší riziko je v severozápadní polovině Čech, na Vysočině, v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na východě Jihočeského a Pardubického kraje.

Vysoké nebezpečí požárů
Zdroj: ČHMÚ

Večer očekávají meteorologové na západě Čech ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, v tisíci metrech na horách kolem osmnácti. Slabý proměnlivý, přes den většinou mírný jižní až jihozápadní vítr dva až šest metrů za sekundu se bude v Čechách měnit na severozápadní až západní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 21 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
12. 5. 2025

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
12. 5. 2025

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025
Načítání...