Strategií je nižší počet očkovacích center a vyšší kapacity velkých, uvedl premiér

Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých. Před jednáním lídrů zemí EU v Portu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň řekl, že je pro více mobilních očkovacích týmů. V pátek v Česku přibylo přes šestnáct set lidí s covidem-19. Je to více než ve čtvrtek, ale méně než před týdnem.

Velkokapacitní očkovací centrum v Brně
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich dvě stě čtyřicet a teď už jich je pod dvě stě. A spíš navyšovat kapacity velkých center,“ uvedl Babiš. Česko podle něj nyní musí řešit zejména zavedení většího počtu mobilních očkovacích týmů, které by dorazily domů k lidem, kteří jsou nemocní a mají problém se dostat k praktickému lékaři či do očkovacího centra. V sobotu ráno o tom hovořil s Petrem Šnajdárkem, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud aplikovali téměř 3,6 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má 1,04 milionu lidí. V pátek bylo podruhé za sebou očkováno více než osmdesát tisíc lidí. Poslední tři dny tak byly z hlediska počtu očkovaných rekordní. Ve středu dostalo vakcínu 78 753 lidí, ve čtvrtek 86 193 a v pátek 80 531.

Ambicí vlády bylo ale po Velikonocích očkovat sto tisíc lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) tento týden doporučil starším pacientům, kteří čekají na očkování proti covidu-19 u praktického lékaře, aby raději využili nějaké velké očkovací centrum. Minulý týden podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky čekalo v ordinacích na vakcínu třicet tisíc lidí nad osmdesát let a sto tisíc lidí ve věku sedmdesát až 79 let.

Počet nově infikovaných potřetí v řadě pod dvěma tisíci

V pátek přibylo v Česku 1631 potvrzených případů covidu-19. Je to mírný nárůst proti čtvrtku, ale zároveň o 536 nakažených méně než před týdnem. Potřetí v řadě je také denní přírůstek nových případů koronaviru nižší než dva tisíce. Vyplývá to z údajů ministerstva.

V České republice nyní na 100 tisíc obyvatel připadá za sedm dní 106 nakažených, o pět méně než předchozí den. Údajem se řídí vláda při rozvolňování protiepidemických opatření. Jeho hodnota klesá od března, kdy bylo i více než osm set případů na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

Nejlepší situace je momentálně v Karlovarském kraji, kde za uplynulý týden přibylo čtyřicet případů na 100 tisíc obyvatel. V Královéhradeckém kraji jich bylo 42. Naopak nejhůře na tom jsou jižní Čechy se 162 a Zlínský kraj a Vysočina shodně se 160 případy koronaviru na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Snížilo se rovněž takzvané reprodukční číslo. Podle údajů k protiepidemickému systému PES kleslo k sobotě v Česku z 0,81 na 0,79. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

V nemocnicích je s covidem-19 nejméně lidí od října

Počet hospitalizovaných s covidem se k pátku snížil na 2104, což je nejméně od loňského října. Nicméně statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči dál ale potřebují. V těžkém stavu je 386 pacientů.

V sobotu ráno bylo v českých nemocnicích volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem, což je nepatrně více než v pátek. Stejný je také podíl neobsazených postelí s umělou plicní ventilací.

Laboratoře v pátek provedly zhruba 133 tisíc testů, nejméně v tomto týdnu. Proti minulému pátku je to pokles přibližně o 28 tisíc testů.

Epidemie v Česku zpomaluje již několik týdnů. Na počátku března přibylo za den téměř sedmnáct tisíc nakažených. Ve středu se poprvé od konce loňského září dostal nárůst pod dva tisíce za všední den. O víkendu klesají počty nových případů i pod tisíc, ve volné dny se ale méně testuje.

Od loňského března se v zemi prokazatelně nakazilo 1 644 335 lidí. Z nemoci se jich dosud vyléčilo téměř 1,6 milionu. Naopak s covidem-19 dosud zemřelo 29 647 lidí. Na pátek zatím připadá patnáct úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.