K očkování se mohou hlásit lidé nad 45 let

Od půlnoci z pondělí na úterý se mohou k očkování proti covidu-19 začít hlásit i lidé nad 45 let. Od pondělí 17. května se hranice sníží na 40 let. Dál se tak daří naplňovat předsevzetí ministerstva zdravotnictví, že každý týden se hranice pro očkování posune o pět let. Do poloviny května platí kódy pro chronické pacienty s nižší prioritou.

K očkování proti covidu-19 se mohli od pátku 23. dubna začít registrovat lidé mezi 60 a 65 lety, o týden později lidé od 55 let, pak přibyla skupina 50 až 55 let a od půlnoci na úterý se dostává i na lidi starší 45 let. Registrovat se mohou na webu ministerstva zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doporučil starším pacientům, kteří čekají na očkování u praktického lékaře, aby raději využili nějaké velké očkovací centrum. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na očkování u praktiků čeká přes 216 tisíc lidí, z toho asi třiadvaceti tisícům je nad osmdesát let.

Vláda se s praktiky dohodla na tom, že budou dostávat vakcínu společnosti Moderna. V květnu a červnu by podle Babiše mělo jít o téměř půl milionu dávek.

V Česku se proti nemoci způsobené novým typem koronaviru očkuje od konce prosince. Jako první se začalo s očkováním zdravotníků a obyvatel a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb. Od poloviny ledna se očkují také nejstarší senioři nad 80 let, od začátku března se registrace spouští postupně také pro další věkové skupiny.

Chroničtí pacienti

Od pondělka 12. dubna až do 15. května je pak možná registrace k očkování pomocí speciálních kódů pro další chronicky nemocné. Otevřela se tím cesta k termínu vakcinace pro schizofreniky, lidi trpící bludy, jedince s poruchami vývoje intelektu jako mentální retardace nebo například autisty a lidé s demencí.

Do skupiny těch, kterým se umožňuje registrace, patří také lidé s vzácným genetickým onemocněním nebo s vážně oslabenou imunitou, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19.

Registrace k očkování se už od 24. března spustila pro první skupinu chronicky nemocných, a to také pomocí speciálních kódů. Přidělovat je mohou například kardiologové, onkologové, diabetologové nebo plicní lékaři. Vygenerovaný kód měl být původně platný pro osoby z dotčených skupin pacientů do 30. dubna, prodlužuje se ale do 15. května.

Řada pacientů si při první vlně registrace stěžovala na to, že musí shánět „nějaké kódy“ a nemá jistotu, že se nakonec k očkování může zaregistrovat. Resort zdravotnictví upozorňuje ale na to, že speciální kód musejí získat buď od ambulantního specialisty, který je léčí, nebo od centra specializované péče. Registraci k očkování pomocí kódu přes centrální rezervační systém pak také provádějí na crs.uzis.cz. „Na očkovacím místě dokládají svůj zdravotní stav lékařskou zprávou. Bez této zprávy nebude pacientovi vakcinace v očkovacím místě umožněna,“ upozorňuje ministerstvo.

Chroničtí pacienti se mohou očkovat buď na očkovacím místě, do kterého se zaregistrovali pomocí kódu, nebo u svého praktického lékaře. Ten může naočkovat i ty pacienty, u kterých kvůli jejich diagnóze hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jde například o pacienty s cukrovkou, kteří si podávají inzulin. Dále jsou to lidé s obezitou či pacienti s vysokým krevním tlakem, kteří se lečí alespoň dvěma nebo více farmaky. Podle resortu zdravotnictví jsou to ale také onkologičtí pacienti nebo ti, kteří mají dlouhodobé problémy se srdcem.

Video Studio ČT24 - Postup při registraci k očkování
video

Studio ČT24 - Postup při registraci k očkování

Zdroj: ČT24

Očkovací místa

Očkovací místa jsou budována v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, jejich seznam najdou lidé ve formuláři během procesu registrace. Do očkování se postupně zapojují i praktičtí lékaři. 

Na stránce ockoreport.uzis.cz najdou lidé přehled vytíženosti očkovacích míst. Zjistí, kolik osob v daném místě na termín vakcinace čeká a kolik si jich za poslední týden mohlo datum vybrat.