Násilí mezi zločineckými gangy je v Evropě na vzestupu, stále více pachatelů vražd a pokusů o zabití přitom ještě nedosáhlo zletilosti. Tento jev řeší zejména Švédsko, kde se počet mladých podezřelých za rok více než ztrojnásobil. Trestné činnosti se tam navíc dopouští už i děti mezi deseti a čtrnácti lety. Gangy je využívají a manipulují s nimi pomocí peněz.
Počet dětských zločinců ve Švédsku roste, gangy verbují i desetileté
Švédské organizované skupiny, v posledních letech obchodující hlavně s drogami, verbují čím dál tím mladší. „Dřív to byli lidé ve věku od osmnácti do pětadvaceti let, teď páchají trestnou činnost mladiství ve věku od desíti do čtrnácti. A je docela zarážející, že je opravdu nezajímají následky,“ podivuje se policistka Rissa Seydouová.
Policie častěji mladistvé podezírá také z účasti na vraždě nebo pokusu o ni. Jen v první polovině předloňského roku takto úřady vyšetřovaly 93 dětí mladších čtrnácti let. O rok dřív za stejné období to bylo 26 nezletilých.
„Když jsem vyrůstala, nikdy jsem o takovém násilí neslyšela. Bylo nanejvýš v televizních zprávách o jiných zemích, jako jsou Spojené státy. Ne ve Švédsku,“ komentuje sestra jedné z obětí násilí Aneta Demirová. Jejího bratra Mikaela Janického v podchodu na stockholmském předměstí potkal mladický zločinecký gang. Po krátké hádce ho jeden z nich přímo před zraky jeho dvanáctiletého syna střelil do hrudi.
Měsíčně si vydělají i tisíce eur
Ve čtrnácti letech začínal i člen gangu, se kterým natáčela francouzská televize. Nejprve prodával drogy, dnes nastražuje výbušniny do aut i domů a zapojuje se do přestřelek. Jeho měsíční příjem v průměru dosahuje sedmi tisíc eur. „Děti jsou verbovány, protože v tomto věku ještě nemají jasnou představu o tom, co je správné, a co ne. Navíc je snadné s nimi manipulovat pomocí peněz,“ vysvětluje.
Mladé vrahy si zločinecké skupiny najímají hlavně na sociálních sítích. Jejich vůdci leckdy operují ze zahraničí – Albánie, Kosova, Iráku nebo Turecka.
Švédsko je v současnosti zemí s nejvyšším počtem ke smrti vedoucích útoků střelnou zbraní na obyvatele v Evropě. Vláda se snaží hledat nové způsoby, jak vlnu násilí zkrotit. Začátkem roku například předložila změnu zákona, podle níž by policie mohla používat tajné donucovací prostředky, jako jsou odposlechy, i vůči mladistvým.
Středopravicový kabinet premiéra Ulfa Kristerssona také zvažuje, že sníží trestní odpovědnost z patnácti na čtrnáct let věku. Zatím ale čeká na závěry studie, se kterou se má seznámit v polovině května. Patřičný zákon by měl případně platit od července příštího roku.