Počet dětských zločinců ve Švédsku roste, gangy verbují i desetileté

3 minuty
Horizont: Kriminalita mladistvých ve Švédsku
Zdroj: ČT24

Násilí mezi zločineckými gangy je v Evropě na vzestupu, stále více pachatelů vražd a pokusů o zabití přitom ještě nedosáhlo zletilosti. Tento jev řeší zejména Švédsko, kde se počet mladých podezřelých za rok více než ztrojnásobil. Trestné činnosti se tam navíc dopouští už i děti mezi deseti a čtrnácti lety. Gangy je využívají a manipulují s nimi pomocí peněz.

Švédské organizované skupiny, v posledních letech obchodující hlavně s drogami, verbují čím dál tím mladší. „Dřív to byli lidé ve věku od osmnácti do pětadvaceti let, teď páchají trestnou činnost mladiství ve věku od desíti do čtrnácti. A je docela zarážející, že je opravdu nezajímají následky,“ podivuje se policistka Rissa Seydouová.

Policie častěji mladistvé podezírá také z účasti na vraždě nebo pokusu o ni. Jen v první polovině předloňského roku takto úřady vyšetřovaly 93 dětí mladších čtrnácti let. O rok dřív za stejné období to bylo 26 nezletilých.

„Když jsem vyrůstala, nikdy jsem o takovém násilí neslyšela. Bylo nanejvýš v televizních zprávách o jiných zemích, jako jsou Spojené státy. Ne ve Švédsku,“ komentuje sestra jedné z obětí násilí Aneta Demirová. Jejího bratra Mikaela Janického v podchodu na stockholmském předměstí potkal mladický zločinecký gang. Po krátké hádce ho jeden z nich přímo před zraky jeho dvanáctiletého syna střelil do hrudi.

Měsíčně si vydělají i tisíce eur

Ve čtrnácti letech začínal i člen gangu, se kterým natáčela francouzská televize. Nejprve prodával drogy, dnes nastražuje výbušniny do aut i domů a zapojuje se do přestřelek. Jeho měsíční příjem v průměru dosahuje sedmi tisíc eur. „Děti jsou verbovány, protože v tomto věku ještě nemají jasnou představu o tom, co je správné, a co ne. Navíc je snadné s nimi manipulovat pomocí peněz,“ vysvětluje.

Mladé vrahy si zločinecké skupiny najímají hlavně na sociálních sítích. Jejich vůdci leckdy operují ze zahraničí – Albánie, Kosova, Iráku nebo Turecka.

Švédsko je v současnosti zemí s nejvyšším počtem ke smrti vedoucích útoků střelnou zbraní na obyvatele v Evropě. Vláda se snaží hledat nové způsoby, jak vlnu násilí zkrotit. Začátkem roku například předložila změnu zákona, podle níž by policie mohla používat tajné donucovací prostředky, jako jsou odposlechy, i vůči mladistvým.

Středopravicový kabinet premiéra Ulfa Kristerssona také zvažuje, že sníží trestní odpovědnost z patnácti na čtrnáct let věku. Zatím ale čeká na závěry studie, se kterou se má seznámit v polovině května. Patřičný zákon by měl případně platit od července příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že zadržela třicetiletého řidiče z Vancouveru. Okolnosti incidentu nejsou známé, policie ho v prohlášení označila jako případ s mnoha oběťmi. Bilanci mrtvých a zraněných policie na tiskové konferenci zatím neupřesnila, neboť ještě neinformovala všechny rodiny obětí.
08:04Aktualizovánopřed 2 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 2 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 11 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 16 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...