Švédsko mění přístup k migraci

4 minuty
Horizont ČT24: Švédsko zpřísňuje migrační pravidla
Zdroj: ČT24

Švédsko, dlouho známé svou vstřícností k migrantům, dál zpřísňuje pravidla pro žadatele o azyl i občanství. Země omezila počet udělených povolení k pobytu na historické minimum a plánuje další restrikce, včetně zvýšení minimálního příjmu pro udržení pobytu či zpřísnění podmínek pro získání občanství. Součástí změn je i výrazné navýšení finanční motivace k návratu do země původu. Nová pravidla mají začít platit v příštím roce, už nyní však vzbuzují mezi migranty obavy.

V posledních dvou letech zpřísnila středopravicová vláda premiéra Ulfa Kristerssona imigrační politiku tak, že Švédsko loni udělilo nejméně povolení k pobytu v historii. Sedm z deseti žádostí o azyl bylo zamítnuto a jejich počet meziročně klesl o dvě pětiny. Vláda navíc plánuje omezit možnost opakovaných žádostí i přechod na pracovní povolení po neúspěšném azylovém řízení.

Jednou ze změn je navýšení minimálního příjmu, který musí mít migranti pro udržení povolení k pobytu. Nově musejí prokázat hrubý měsíční příjem 2700 eur (přibližně 68 tisíc korun). To je problém pro řadu lidí, kteří pracují na částečné úvazky nebo v hůře placených profesích.

„Je to pro nás strašně těžké. Kde máme tolik vzít?“ ptá se Bridget Macleanová, pokojská původem z Tanzanie, která si s polovičním úvazkem nevydělá dost na splnění nových podmínek. Práci na plný úvazek se jí nedaří najít. Jen z hotelu v Göteborgu, v němž pracuje, už kvůli nízkému platu odešlo dvanáct zaměstnanců.

„Ženu jsem neviděl skoro sedm let“

Švédsko se snaží snížit počet migrantů nejen zpřísněním podmínek, ale i finanční motivací k návratu do domovské země. Příspěvek na dobrovolný odchod se zvyšuje z tisíce eur (asi 25 tisíc korun) na třicet tisíc (téměř 750 tisíc korun).

„Máme vzít peníze a jít? Chtějí se nás prostě zbavit a podle mě je to nehorázné,“ kritizuje novou politiku sociální pracovník Hosein Barati.

Stockholm začal migrační pravidla zpřísňovat už před deseti lety. To během migrační krize přijal desetimilionový národ přes 160 tisíc žadatelů o azyl. V přepočtu na hlavu nejvíc v Evropě.

Další změny se dotknou i žadatelů o občanství. Nově budou muset ve Švédsku žít osm let namísto pěti, složit jazykový a znalostní test a prokázat finanční soběstačnost. Lidé s nesplácenými dluhy nebo trestní minulostí budou diskvalifikováni.

To je problém například pro pětatřicetiletého Afghánce Asmaila, který se už sedm let snaží setkat se svou manželkou žijící ve Švédsku. „Chtějí, aby měl ten, za kým někdo přijede, trvalou práci. A tu moje žena nemá, takže jsme se neviděli už skoro sedm let. Proto jsem nucený jít nelegální cestou,“ popsal svou situaci. Podle nových pravidel ale Asmail ani jeho žena na udělení azylu v severské zemi moc šancí nemají.

Návrh na změnu ústavy

Součástí debat je i návrh na změnu ústavy, která by umožnila odebrání švédského občanství lidem s dvojím občanstvím, pokud spáchají trestný čin ohrožující národní bezpečnost. Ve hře byla i radikálnější varianta, která by umožnila odebrání občanství i za běžnou kriminalitu, ta však přes vládu neprošla.

Ministr pro migraci Johan Forssell přísnější pravidla hájí. „Na udělení švédského občanství by měl být každý hrdý. A měli by ho dostávat lidé, kteří se snaží stát platnou součástí naší společnosti,“ uvedl.

Nové změny mají začít platit od června 2026. Už nyní ale vyvolávají velkou nejistotu mezi desítkami tisíc migrantů, pro které může být udržení legálního pobytu stále obtížnější.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko porušilo po pár hodinách jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle ukrajinského vojenského letectva ve čtvrtek brzy ráno porušilo třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když vypustilo naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Píše to agentura Reuters, podle které nelze útoky nezávisle ověřit. Ruská státní média tvrdí, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený vůdcem Vladimirem Putinem ve středu 23:00 SELČ
před 22 mminutami

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 10 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 11 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...