Více než osmdesát procent dětí s těžkou epilepsií je po operaci mozku bez záchvatů. Speciální program právě pro malé pacienty běží v pražské motolské nemocnici už čtvrtstoletí a lékaři takových zákroků provedli pět set. V Česku nemocí trpí asi 80 tisíc lidí, dalších 160 tisíc se léčí a záchvaty nemají.
Přes osmdesát procent dětí s těžkou epilepsií je díky operaci bez záchvatů
„První byla čtyřměsíční holčička, která byla v ohrožení života. Nebylo zbytí, jinak by zemřela,“ řekl o první operaci v srpnu 2000 přednosta Kliniky dětské neurologie ve Fakultní nemocnici Motol Pavel Kršek. Od té doby bylo operací pět stovek, v posledních letech kolem čtyřiceti ročně, což Motol staví na úroveň světových center v Paříži, Londýně nebo Utrechtu.
Podle vedoucího dětského epileptochirurgického programu nemocnice Motol Martina Kudra má osmdesát procent pacientů epilepsii lehkou a postačí jim užívání léků. U zhruba pěti procent ostatních lékaři uvažují o operativní léčbě. „Příčin epilepsie jsou stovky, můžeme je (operace) nabídnout pouze jedné podskupině,“ řekl Kršek. Postupně podle něj ale operací přibývá. „Jsou mezi námi pacienti, kde bychom před pěti či deseti lety vůbec nepomysleli na to, že lze jejich léčbu řešit operačně,“ dodal.
Některé operované děti měly před operací desítky záchvatů za den nebo u nich byly skrytě prakticky nepřetržitě. Lékaři v Motole operují i novorozence. „Jsou to mimořádně složité operace, některá centra je odkládají na starší věk,“ dodal Kršek.
Operace pomohla i Eleně a Maje
Elena se narodila předčasně jako jedno z dvojčat. A hned v prvních týdnech života se projevily vážné problémy. „Když se blížil čas, kdy byl původní termín porodu, tak se objevil první záchvat,“ popisuje matka Zuzana Hloušková.
„Trpěla epilepsií, která byla opravdu katastrofická. Buďto by zemřela, nebo měla strašlivé celoživotní následky,“ vysvětluje neurolog Kršek. Lékaři proto přistoupili k operaci mozku. Elena ji podstoupila jako kojenec vážící tři a půl kila. Od té doby nemá ani jeden záchvat.
U Maji se epilepsie rozvinula v šesti letech. Nejdřív šlo o zvláštní příznaky, které vypadaly jako smích. Potom ale upadla do bezvědomí a stav se začal zhoršovat. Před třemi roky podstoupila operaci. Dnes chodí do třetí třídy a věnuje se sportovní gymnastice.
Zásadní je nemoc odhalit včas
Epilepsie patří mezi nejčastější neurologická onemocnění v dětském věku. Zásadní je nemoc odhalit včas. Samotné vyšetření může trvat týdny i měsíce. Je potřeba zjistit, kde záchvat vzniká a připravit operaci. A to i pomocí 3D modelů.
„Jsou to subtilní malé změny v mozku, které dělají velké problémy. To může být pod šest milimetrů velká léze, která ale dělá každodenní záchvaty,“ přibližuje neurochirurg Petr Libý.
Délka epilepsie ovlivňuje následující vývoj dítěte, proto je nutné zasáhnout rychle jako v případě Eleny a Maji. Operace je vhodná jen pro část pacientů, jejich spektrum se ale díky pokrokům v medicíně stále rozšiřuje.