Sněmovna se ztotožnila se záměrem kabinetu navýšit výdaje na obranu minimálně na tři procenta HDP nejpozději v roce 2030. Rozhodla o tom hlasy koalice a Pirátů po neveřejné debatě. Té se nezúčastnili poslanci opozičních ANO a SPD. Dorazil naopak prezident Petr Pavel. Opoziční hnutí kritizovala, že veřejně nedostali příležitost vystoupit všichni řečníci s přednostním právem. Koaliční politici mají neúčast opozice za důkaz snahy o show, podle hlavy státu mohla dostat odpovědi na mnoho svých otázek.
Poslanci podpořili růst výdajů na obranu. Neveřejné jednání ANO a SPD bojkotovaly
Stanovisko týkající se navyšování výdajů na obranu minimálně na tři procenta hrubého domácího produktu přednesla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) jako výsledek dohody poslaneckých frakcí. Poslanci opozičních ANO a SPD se ani hlasování nezúčastnili.
Sněmovna v přijatém usnesení plně podpořila „veškeré kroky vedoucí k modernizaci armády a rozvoji jejich schopností ve prospěch obranyschopnosti České republiky a v souladu s jejími aliančními závazky“. Podle poslanců je k obraně země nutné stabilní a předvídatelné financování. „Stávající rámec výdajů na obranu není dostatečný na to, aby bylo možné v horizontu několika příštích let zacelit vzniklý deficit v oblasti obranyschopnosti země z minulosti,“ stojí v usnesení.
Proto se dolní komora ztotožnila s návrhem vlády na „navyšování výdajů na obranu na minimální úroveň tří procent HDP nejpozději v roce 2030 při současném zajištění účelného a efektivního vynakládání těchto prostředků“. Současně požádala vládu o předložení aktualizace střednědobého výhledu. Také vyzvala kabinet k posilování evropských obranných a obranně průmyslových kapacit a užší spolupráci při jejich budování při současném zachování NATO coby hlavního pilíře obrany.
Dolní parlamentní komora rovněž konstatovala, že do doby uzavření trvalého a spravedlivého míru na Ukrajině, která se přes tři roky brání otevřené ruské agresi, je nezbytné pokračovat v aktivitách na podporu napadené země, včetně dodávek vojenského materiálu, výcviku vojáků nebo humanitární podpory. „Ukrajina a její ozbrojené síly jsou v současnosti první linií obrany celé Evropy před ruskou agresí,“ stojí v usnesení.
Poslanci poukázali i na to, že bezpečnost a obrana země je věcí celé společnosti a že vnější bezpečnost je nutně propojená s vnitřní. Vybídli proto vládu, aby podporovala rozvoj složek integrovaného záchranného systému a připravenost obyvatel na krizové situace.
Kabinet by měl při modernizaci ozbrojených sil v maximální možné míře zohledňovat zapojení domácího průmyslu a vědeckých institucí. Měl by také provést revizi právních norem z hlediska připravenosti na krizové situace a z hlediska potřeby urychleného dobudování obranných schopností a infrastruktury a předložit potřebné změny.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se usnesení sněmovny přihlašuje k odpovědnosti za bezpečnost, za modernizaci armády a za posilování obranyschopnosti Česka.
Pavel: Je škoda, že opozice nebyla u jednání, šlo tomu předejít
Část debaty byla neveřejná, aby poslanci mohli vyslechnout utajované informace. Trvala zhruba čtyři hodiny. Pavel řekl, že o rozhodnutí vést schůzi jako neveřejnou se dozvěděl asi hodinu předem. „Takových překvapení bychom se měli navzájem ušetřit, vyvolává to jen negativní reakce,“ uvedl. Rozumí, že v určité fázi musely například informace o plánech NATO zaznít jedině v uzavřené režimu. Při dobré vůli obou stran se však podle něj dala najít cesta, aby se další roztržce koalice s opozicí předešlo.
Schůze byla z iniciativy ANO svolaná k armádní koncepcí do roku 2035 „z hlediska náboru profesionálních vojáků a investic do modernizace armády s cílem zvýšení bezpečnosti občanů“. Pavel řekl, že od jednání očekával obecnou diskusi o zajišťování bezpečnosti. „Jestli to bude procedurálně zavřené nebo otevřené, to nebylo v mém hledáčku, chtěl jsem mít věcnou debatu mezi opozicí a vládou.“
Černochová i náčelník generálního štábu armády Karel Řehka podle Pavla zmínili celou řadu utajených informací, které souvisely například s obranným plánováním NATO. Ty veřejně zaznít nemohou, protože by se k nim tak dostali i protivníci, podotkl. „Pokud by je opozice slyšela, dostala by odpovědi na mnoho otázek, které v posledních dnech vznášela,“ míní Pavel.
Debata o obraně a bezpečnosti zdaleka přesahuje jedno volební období, proto Pavel doufal v diskusi o tom, jaké jsou hlavní problémy a k čemu nasměrovat pozornost. „Budu se snažit hledat cesty, které nepovedou k podobným procedurálním slepým uličkám,“ odpověděl na dotaz, jak bude dál postupovat. Rozhovory s jednotlivými zástupci opozice však nikdy nebudou mít takovou hodnotu jako plenární zasedání sněmovny, konstatoval.
Bez mobilů i záznamů
Dolní parlamentní komora o tom, že debata sněmovny bude neveřejná, rozhodla hlasy koalice na návrh Černochové. Opozice neprosadila, aby se uzavřené jednání vztahovalo jen na Řehkovo vystoupení a netýkalo se projevů řečníků s přednostním právem. Z jednání se nepořizoval zvukový ani písemný záznam, i když předseda pirátských poslanců Jakub Michálek žádal alespoň stenozáznam, který by byl uchován v utajovaném režimu. Poslanci si museli z jednacího sálu odnést mobilní telefony a další zařízení umožňující nahrávání.
Veřejná zůstala kromě úvodu pouze ta část schůze, v níž poslanci rozhodovali o stanoviscích k předneseným informacím.
ANO a SPD mluví o snaze umlčet opozici
Postup se nelíbil zástupcům opozičního ANO, kteří schůzi iniciovali. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová následně oznámila, že poslanci dvojice opozičních uskupení se do sálu na uzavřené jednání nevrátí. „Nebudeme se účastnit tohoto trapného divadla, najdeme si jiný způsob, jak veřejnost seznámit s našimi názory,“ uvedla. Rozhodnutí vést diskusi za zavřenými dveřmi považují předsedové ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura za snahu umlčet opozici a zabránit, aby občané slyšeli její názory.
Babiš řekl, že ANO nebude dělat stafáž Fialovi v jeho předvolební kampani. Dění ve sněmovně označil za absolutní šok, ale také neúctu a neochotu diskutovat. ANO mělo připravený návrh usnesení a jeho cílem bylo vést otevřenou a racionální debatu, dodal. „Aby veřejnost byla informovaná o názorech parlamentních stran a o tom, že naše hnutí má starost o obranyschopnost naší země a bezpečí občanů.“ Koalice v čele s Fialou se podle něj bojí vlastních občanů a voličů.
Havlíček: ANO bude chtít další mimořádnou schůzi
Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka přitom ANO a SPD ubezpečovaly koaliční politiky, že jejich představitelé by ve stručných a věcných vystoupeních nezmiňovali žádné utajované informace. ANO se podle Havlíčka chovalo maximálně vstřícně a snažilo se koalici přesvědčit, aby neveřejná část zahrnovala pouze vystoupení Řehky, případně aby veřejně dostali možnost promluvit alespoň řečníci s přednostními právy.
„Veřejnost musí slyšet náš argument a samozřejmě i argument vlády, aby se případně bránila a vysvětlila, proč tam kšeftují, aby vysvětlila, proč ty zakázky dává takzvaně z ruky, proč jsou rozhádaní,“ prohlásil Havlíček v Interview ČT24. „Proč nám to řekli na poslední chvíli (že jednání bude v režimu tajné)?“ ptal se. ANO prý bude chtít vyvolat další mimořádnou schůzi.
Okamura uvedl, že pro SPD je obrana a bezpečnost jedním z klíčových témat, o kterých chce diskutovat veřejně. „Měl jsem mnoho věcných otázek, projev na deset minut plný čísel,“ řekl. Fialova vláda podle něj ve skutečnosti o obraně veřejně jednat nechce. „Je to předvolební kampaň zoufalé vlády.“ Zástupci SPD se podle něj rádi zúčastní jakékoliv vážně míněné a konstruktivní debaty.
Babiš se předtím marně dožadoval, aby mu šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) umožnila vystoupit veřejně i poté, co dolní komora rozhodla o uzavřeném jednání. Schillerová poukazovala na to, že ANO podnítilo svolání schůze právě kvůli tomu, aby se veřejnost dozvěděla, že na bezpečnosti záleží všem.
Snaha o show, reaguje koalice
Podle premiéra Fialy opoziční bojkot ukazuje, že ANO a SPD nešlo o seriózní diskusi, ale o divadlo pro voliče. Pokud se nejedná před televizními kamerami, bezpečnost Česka je zjevně nezajímá, uvedl na síti X. Fiala později doplnil, že o některých věcech není možné mluvit veřejně ze strategických, bezpečnostních důvodů.
Postup, kdy koalice nechala jednání uzavřít, hájil také ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. Na síti X také uvedl, že někdo chce seriózní diskusi, někdo show, která bez diváků nedává smysl.
„Většina veřejnosti pochopí, proč se o utajovaných informacích týkajících se armády a obranyschopnosti země nelze bavit v přímém přenosu před kamerami. Já se bez problémů smířím s tím, že moje vystoupení uslyší pouze členové a členky vlády a Poslanecké sněmovny. Tohle není Čau lidi,“ uvedl Rakušan s odkazem na dřívější stejnojmenný pořad předsedy ANO Andreje Babiše na sociálních sítích.
Podle Pekarové Adamové středeční jednání přineslo zprávu o tom, že ANO a SPD se nechtějí podílet na obraně Česka, a o tom, kdo chce zajistit bezpečnost a kdo chce naopak exhibovat. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) jde o jasný vzkaz, jak chce dvojice opozičních stran s obranou a bezpečností nakládat, dala podle něho přednost vlastním zájmům.
Předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) označil rozhodnutí opozice za nezodpovědné. „Na (uzavřeném) jednání dostanete informace na úrovni České republiky a NATO vypracované experty, o kterých není v jiném režimu možné mluvit. Pokud odmítají se takto bavit o národní obraně, nevím, co by chtěli. Nevím také, jak budou kvalifikovaně k obraně přistupovat. To svědčí o tom, že chtěli dělat politickou show,“ komentoval.
Černochová poznamenala, že opozice se mohla zúčastnit veřejného závěru poslaneckého jednání, v němž zazněl návrh usnesení, a přednést stanoviska.
Michálek: Vláda neveřejné jednání „tak trochu zneužila“
Opoziční Piráti, kteří se sněmovního jednání za zavřenými dveřmi účastnili, se nad uzavřením schůze pozastavovali. „Vláda velmi nedostatečně vysvětlila, proč to vlastně potřebuje a bylo to úplně na poslední chvílí. Žádné zásadní supertajné informace tam nepadly,“ řekl předseda pirátských poslanců Michálek. Je podle něj známé, že armáda není v takové kondici, jaká by byla potřebná.
Vláda neveřejné jednání podle Michálka „tak trochu zneužila“, aby se vyhnula otevřené konfrontaci s ANO, toto hnutí se pak této konfrontaci vyhnulo tím, že vůbec nedorazilo. Šéf pirátských poslanců také řekl, že prezident Pavel zůstal po svém vystoupení ve sněmovně jen na projevy premiéra a generála Řehky. „Nebyla tam žádná snaha o dialog.“
Na neveřejném jednání se dolní komora může usnést zejména tehdy, když projednává utajované otázky související s obranou nebo bezpečností státu nebo jiné závažné utajované skutečnosti. Neveřejné schůze se mohou kromě poslanců účastnit i prezident a ministři. Ostatní mohou být přítomni jen se souhlasem sněmovny.
Pavel: Obrana by neměla být součástí předvolebního boje
Pavel v úvodu projevu v počáteční veřejné části jednání řekl, že se nechce držet jen koncepce výstavby armády, téma obrany považuje za širší. „Je to téma, které by nám všem mělo být společné a rozhodně by nemělo být součástí předvolebního boje,“ podotkl. Zdůraznil, že na zajištění vnitřní a vnější bezpečnosti by měli mít všichni stejný zájem. V kontextu současného dění ve světě si podle něj nelze dovolit zlehčovat téma obrany a znevažovat a znehodnocovat tím úsilí všech, kdo se na obraně podílejí.
Kritizoval debaty, které vedou k oslabování armády či její důvěryhodnosti. „Mohou skutečně velice negativně ovlivnit nejen vnímání naší bezpečnosti občany, ale také naši bezpečnost mezinárodně a naši důvěryhodnost jako spojence,“ konstatoval prezident. Cílem podle něj má být nalézt společná východiska. „Tím je společné chápání hrozeb, kterým čelíme,“ dodal.
Hrozby už nyní definují schválené strategie bezpečnostní a obranná, řekl Pavel. „Obě hovoří o tom, že hlavním cílem je zachování suverenity, územní celistvosti země, demokratických hodnot a vlády práva, a to všechno v rámci spojeneckých vazeb.“ Odmítl zpochybňování kroků odborníků při naplňovaní strategických dokumentů. „Je důležité, abychom kontrolovali akvizice a efektivitu vynaložených nákladů. Ale potom, co dojdeme ke shodě a nějaký dokument schválíme, tak pak už nemá smysl do něho zasahovat,“ uvedl.
Pavel zmínil, že budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku ukládá občanům nejen preambule ústavy, ale i další předpisy. „Je proto velice nešťastné, kdyby téma obrany bylo považováno za něco, co by mělo nést stranické tričko.“
Základními principy, na kterých je třeba nalézt shodu, jsou podle Pavla posílení obranyschopnosti či spojeneckých vazeb nejen naplňováním závazků k NATO. „Na zajištění naší bezpečnosti, ať už vnitřní, nebo vnější, bychom měli mít všichni stejný zájem,“ uvedl. Požádal, aby debata poslanců „probíhala s vědomím principů, které jsou pro všechny shodné“. „Hrozby nebudou rozlišovat podle stranické příslušnosti, ty budou dopadat na nás všechny.“
Pavel ve sněmovně podruhé
Pavel už při příchodu do sněmovny řekl, že věří v nalezení shody na základních principech obranyschopnosti. Do sněmovny se ve funkci hlavy státu vydal podruhé. Minule ji navštívil v červnu 2023, krátce před uplynutím prvních 100 dnů ve funkci. Ve zhruba sedmiminutovém projevu tehdy řekl, že ho občas překvapuje urputnost politických bojů v dolní komoře, které někdy vedou k její paralýze.
Kromě Pavla v úvodní veřejné části jednání mohla projev přednést jen ministryně obrany, která současnou bezpečnostní situaci v Evropě označila za nejzávažnější od roku 1989. „Nikdo z nás tady nestraší a nechce strašit válkou,“ prohlásila na adresu kritiků současné vlády. Poznamenala, že v roce 2021 nikdo nevěřil ruskému vpádu na Ukrajinu a nelze očekávat, že by eskalaci konfliktu vyřešil za evropské země někdo jiný „z druhé strany oceánu“.
Armáda se podle Černochové potýká s dluhy z minulosti, které potrvá vyrovnat několik let. Není důležité, co kdo v minulosti zanedbal a podcenil, míní. Podle ní je nezbytné minulost v tuto chvíli odhodit stranou, odhodit vzájemné politické sváry a mít na paměti, že bezpečnost občanů a zajištění obranyschopnosti státu se nesmí stát tématem předvolebního boje.
Opoziční ANO nechalo schůzi svolat poté, co si Babiš a premiér Fiala vyměňovali názory na obranu prostřednictvím otevřených dopisů. Babiš se stejně jako lídr SPD Tomio Okamura odmítl předminulý týden zúčastnit schůzky k obraně a bezpečnosti, na kterou Fiala pozval předsedy sněmovních stran. Podle ANO navíc Fiala určil tón středeční schůze prohlášením, že šéf hnutí Babiš pomáhá ruskému vládci Vladimiru Putinovi.