Ohnisko na Kutnohorsku. Vracejí se roušky, omezeny jsou hromadné akce

Lidé na Kutnohorsku musejí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Mimořádné opatření vydali hygienici kvůli ohnisku koronaviru v Církvici, platí od půlnoci na sobotu, oznámili mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová a starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO). Další nové případy se objevují také na Jihlavsku.

Video Události
video

Události: Ohnisko na Kutnohorsku

Ohnisko se objevilo v církvické pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, poté začali přibývat další. Nyní je podle Šalamunové 39 potvrzených případů, za dnešek jich přibylo šest.

„Na základě epidemiologické situace jsme rozhodli o vydání mimořádného opatření,“ uvedla mluvčí. Jeho podobu v pátek hygienici projednali se zástupci Kutné Hory na zasedání krizového štábu města.

Opatření platí pro celý okres

„Bohužel se to začínalo rozjíždět mimo ohnisko, které bylo v Církvici u té firmy, po vesnicích po okrese. Takže hygiencká stanice se rozhodla vydat mimořádné opatření,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO).

Počet účastníků venkovních akcí nesmí přesáhnout 300 a ve vnitřních prostorech 200. V restauracích musejí lidé dodržovat odstup alespoň dva metry. U stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé s výjimkou členů domácnosti nebo blízkých osob. Používat by se měla dezinfekce.

Video Studio ČT24
video

Starosta Kutné Hory Josef Viktora k situaci v regionu

Zdroj: ČT24

Na koupalištích může být ve stejný čas maximálně 500 lidí, na jednoho člověka by mělo připadat alespoň deset metrů čtverečních. Mezi lidmi musejí být alespoň dvoumetrové odstupy s výjimkou členů domácnosti a musí být zajištěna dezinfekce rukou pro personál i návštěvníky.

Opatření platí pro území obcí s rozšířenou působností Kutná Hora a Čáslav, tedy pro celý okres. Nošení roušek ve veřejných uzavřených prostorech už dříve zavedly Církvice, Křesetice, Úmonín a Červené Janovice. Nyní je v okrese povinné ve všech vnitřních prostorech mimo bydliště, ale včetně pracovišť. „My jako město to ještě rozšíříme, lidé budou muset mít roušky i v městské autobusové dopravě,“ uvedl Viktora.

Kontakty nemocných z církvického ohniska jsou v karanténě a hygienici je testují. Původně mělo testy podstoupit 100 lidí, nakonec jich bude více. „Primární kontakty jsou otestované, ale jak přibývají noví pozitivní, tak musíme zkoumat i jejich kontakty,“ řekla Šalamunová. 

S Větrným Jeníkovem je spojeno devět nových případů

V Česku se objevila i další ohniska. Tři zdravotní sestry jihlavských sociálních služeb mají potvrzený covid-19. Testovat se budou desítky jejich klientů. Nákazu u první sestry potvrdily testy ve čtvrtek, v pátek přibyly další dvě. Současně byla nemoc potvrzená u sedmi dalších lidí, sdělil Jiří Kos z krajské hygienické stanice.

Nové případy podle něho souvisejí s rozšířením nákazy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. „Souvisí to s tím, ale nejsou to jen lidé z Jeníkova. Odkud jsou, uvádět nelze,“ řekl Kos.

O první nemocné sestře informoval mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk v pátek dopoledne, odpoledne potvrdily testy nákazu u dalších dvou. „Město Jihlava zavádí od dnešního dne zákaz návštěv v pobytové odlehčovací službě a v Domově pro seniory na Lesnově,“ uvedl Daněk.

„První sestra byla potvrzená včera a dneska byly potvrzené další dvě. Všichni klienti prošli orientačními testy a v sobotu se posílá výjezdová skupina a všichni klienti, o které se tyto tři sestry staraly, budou testováni,“ řekl Kos.

Zákaz návštěv platí také v Nemocnici Jihlava. Pobývala v ní jedna z klientek sociálních služeb pozitivní na koronavirus, řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. „Zakázaly se návštěvy, personál interny projde testováním, platí tam zvýšená bezpečnostní opatření na nošení ochranných pomůcek u personálu. Je to předmětem mimořádného opatření,“ řekl Kos. U nikoho z nemocničního personálu se prozatím koronavirus neprokázal.

Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku se nákaza covidem-19 potvrdila na konci minulého týdne, do čtvrtka tam testy potvrdily 15 nemocných.